Cemil Bayık: Ezidiler ve Türkmenler ittifak kurmalı

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Bayık, Şengal ve Terafer'in özerk olması gerektiğini söyledi...

Cemil Bayık: Ezidiler ve Türkmenler ittifak kurmalı

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, Irak Şam İslam Devleti'nin saldırılarına, Ortadoğu'daki gelişmelere ve Türkiye'deki 'çözüm süreci'ne ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Cemil Bayık, YPG'nin Rabia-Şengal-Cezaa hattında IŞİD'e karşı mücadelesine dikkat çekerek, "IŞİD isimli vahşet örgütüne karşı YPG ve HPG’nin müdahalesi insanlık onurunu kurtarmıştır" dedi.

Bayık, Şengal’in Ezidisizleştirilmesine izin verilmemesi gerektiğini belirtirken, Ezidiler ile Türkmenlerin ittifak kurmaları çağrısında bulundu.

'Çözüm süreci'ne ilişkin de konuşan Bayık, "Türkiye devleti bir adım atmamıştır. Milleti kandırmak istiyorlar. Şimdiye kadar atılan tüm adımlar da kültürel soykırım ve asimilasyona hizmet ediyor," dedi.

ANF'de yer alan habere göre Cemil Bayık'ın MED Nuçe'ye verdiği açıklamalardan bazı satır başları şöyle:

"EZİDİ VE TÜRKMENLER İTTİFAK KURMALIDIR"

“Ezidiler, Telafer ile, Türkmenlerle ilişki kurmalıdır. IŞİD çetelerine karşı birlikte karşı koymalıdırlar. Kendileri için nasıl garanti istiyorlarsa Türkmenler için de aynı garantiyi istemeliler. Daha sonra da IŞİD’e karşı ortak  bir savaş cephesinde yer almalılar. Bu biçimde Telafer’i Şengal ve Rabia’yı IŞİD’ten temizleyebilirler ve orada yaşayabilirler. Birbirlerine yardım ederek kendi topraklarında yaşamı yeniden inşa edebilirler. Ne Türkmenler Telafer’de yalnız başına  IŞİD’e direnebilir ne de Ezidi halkımız tek başına durabilir. Ortak kuvvet olmalıdır. Askeri ve siyasi ortak bir güç oluşturularak birbirlerini de kabul ederek IŞİD’e karşı savaşmalılar. Ancak böyle sonuç alınır. “

‘ŞENGAL VE TELAFER ÖZERK OLMALIDIR’

“Şu an Êzidiler arasında süregelen bir tartışma var, bu güne kadar Irak devleti ve bölgesel Kürt yönetimine güvendiklerini lakin son saldırıda kendilerini savunmasız bıraktıklarını dile getiriyorlar. Eğer özerklikleri olsaydı kendilerini koruyacaklarını belirtiyorlar.

Ezidiler kendi öz savunmalarını oluşturup kendilerini koruyabilecek bir sistemle döneceklerini söylüyorlar. Biz de bu fikirdeyiz. Son gelişmelerde bunları doğruluyor. Aynı husus ve tedbirler Telafer için de geçerlidir. Türkmenler de özerkliklerini, öz savunmalarını oluşturup, êzîdîlerle ittifak halinde orada yaşayabilirler."

‘PRATİK ADIM ATILMADAN ÇÖZÜM GELİŞMEZ’

“Diyorlar ki biz sorunu çözeceğiz. Hatta Eylül sonlarına doğru yol haritamızı netleştireceğiz diyorlar. Eski hükümeti de şimdikini de Tayyip Erdoğan idare ediyor. Erdoğan tüm hükümneti yürütüyor. Konuşmada güzel şeyler söyleniyor ama pratikte bir şey yok. Halkımız kendini kandırmasın, bu konuşmalara da inanmasınlar.

Belki Önder Apo iyi gidiyor dediği için öyle diyorlar. Ama Önder Apo öyle bir şey demedi. Önder Apo olması gerekenleri söylüyor. Önder Apo süreç için iyidir, sorun kalmadı, tehlike yok diye bir şey demiyor. Önder Apo da sürecin içindedir biz de. Sürecin içinde olan biziz ve en iyi durumu da biz tahlil edebiliriz, bizim dışımızdakiler hükümetin yaptığı açıklamalar üzerinden tahliller yapıyor. Ve neticeyi de iyi göstermeye çalışıyorlar. Bu psikolojik bir savaştır. Tüm demokrasi güçleri ve halkları umut içinde tutup zaman kazanmaya çalışarak asimilasyon ve kültürel soykırımı işleterek Kürtleri yok etmek istiyorlar. Halkımız bu konuda dikkatli olmalıdır.

"Türkiye devleti bir adım atmamıştır. Şimdi de biz Kandil ile de görüşmeye hazırız diyorlar. Bunu da yeni bir adım olarak belirtiyorlar. Milleti kandırmak istiyorlar. Şimdiye kadar atılan tüm adımlar da kültürel soykırım ve asimilasyona hizmet ediyor. Hatta birkaç gün önce şehitliği tahrip ettiler. Kürtler niçin en büyük değer şehitleridir, kutsaldır. Ama onların kutsalına değerlerine saldırıyorlar. Devlet pratik adım atarsa ancak inanabilirler onun dışında halk kendini gevşek tutmasın, inanmasın. Mücadelesinden geri adım atmasın.

Diğer önemli bir şey de Türkiye demokrasi güçleri hükümeti köşeye sıkıştırmalıdır. Adım atmaya zorlamalıdır. Adım atmazsanız kimse size inanmaz ve bu savaşa sebep oluyor. Demek siz savaş istiyorsunuz demeliler. Önder Apo’nun şartları düzelmeyene kadar, müzakere heyetleri oluşmayana kadar güven olmaz, gelişmez. Ölçümüz Önder Apo’nun yaşam şartlarıdır. Ancak o biçimde Önder Apo müzekere yürütebilir.”

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2014, 20:14
YORUM EKLE