Cemil Bayık: Bekleyecek zamanımız yok

' Ortadoğu’da son derece hızlı gelişmeler yaşanıyor'

Cemil Bayık: Bekleyecek zamanımız yok

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, mecliste gündeme alınan yasanın müzakere zeminine ne kadar cevap olup olmadığına bakacaklarını ve buna göre tutum belirleyeceklerini belirterek Ortadoğu’da son derece hızlı yaşanan gelişmeler karşısında bekleyecek zamanları olmadığını ifade etti.

Özgür Gündem gazetesi tarafından yayınlanan röportajında Bayık, AKP hükümetinin gündeme getirdiği çözüm süreci yasa tasarısı konusunda değerlendirmelerde bulundu. Yasanın müzakere zeminine ne kadar cevap olup olmadığını değerlendireceklerini söyleyen Bayık, “Öyle ertelenerek müzakere yapılacağı söylenirse bunu da kabul etmeyiz. Bu da bizim için artık bir oyalamayı ifade edecektir. Artık oyalamayla bizim kaybedecek zamanımız yoktur. Gelişmeler çok hızlıdır. Ortadoğu ki gelişmeleri karşılayacak adımların atılması bizden isteniliyor. Bizim sorumluluklarımız var ve bu sorumluluklarımıza ihanet edemeyiz. Bunun için de bizim bekleyecek zamanımız yoktur. Türk devleti ve hükümetinin zamanı olabilir. Oyalama, zaman kazanma ve kendi programlarını uygulamak için zamanları olabilir” dedi.

ORTAK AMAÇTA UZLAŞABİLİRİZ

Kürt hareketinin hükümetinin programına göre yürümeyeceğini asgari ittifak yapabileceklerini belirten Bayık, “Bu da Kürt sorununu demokratik siyaset yoluyla çözmeye yanaşırlarsa ve bunun için müzakere yaparlarsa olur. Ortak amaçta uzlaşabiliriz. Sorunu müzakerelerle bu temelde çözebiliriz. Bunun gerekli adımlarını geliştirebiliriz. Türk devleti ve hükümeti sadece yasal zemini oluşturacak ortamı oluşturma ve zamana yayarak zaman kazanmak isterse ve bununla cumhurbaşkanlığını kazanmayı hedeflerse biz bunu kabul etmeyeceğiz. Biz bu adımları kesinlikle Türk devleti ve hükümeti kendi programlarını yürütsünler diye atmadık. Yine AKP seçimleri kazansın bu attığımız birçok adımları ve çabaları seçimlere kurban etsin diye atmadık” şeklinde konuştu.

PKK’NİN TASFİYE EDİLEMEYECEĞİ GÖRÜLDÜ

AKP hükümetinin PKK lideri Abdullah Öcalan tarafından 2013 yılının Newroz’unda geliştirilen tarihi adımı kabul etmediğini ifade eden Bayık, ilk önce amacın taktik olduğu ve zaman kazanmak ve içini boşaltmak için geliştirildiğini vurguladı. AKP’nin siyaset olarak Kürt hareketini oyalayabileceğini, beklenti içine sokarak kendini daha da güçlendirebileceğini düşündüğünü söyleyen Bayık sözlerine şöyle devam etti: “Ama gelinen aşamada artık siyasetten PKK’yi tasfiye edemeyeceğini gördü. Kendisi siyaseten çok daraldı ve oldukça zor bir duruma girdi. PKK hem Kürdistan’da hem de Ortadoğu’da siyaseten aktör haline ve kurucu öğe haline geldi. Artık PKK’ siz siyaset Ortadoğu da yapılamıyor. AKP ve Türk devleti PKK’nin siyasetle yok edilemeyeceğini anlayınca askeri olarak tekrar PKK’nin tasfiye edilmesini gündemine aldı. Öteden beri zaten ateşkes kurallarına da uymadı ve savaş hazırlıklarını sürekli geliştirdi ve savaşla PKK’yi tasfiye etmeyi hedefledi. Ama gelinen aşamada askeri olarak PKK yi tasfiye etmesi öyle sandığı gibi kolay değil, sanıyorum şu an bunu da çok iyi görüyorlar. Çünkü koşulların PKK’nin lehine geliştiğini ve PKK’nin konumunun her yönlü geliştiğini görüyorlar.”

TEK YOL MÜZAKERE

Türkiye'nin önündeki tek yolun müzakere olduğunu dile getiren Bayık: “Kürt sorununu demokratik siyaset yoluyla çözmenin dışında her hangi bir yol yoktur. Yol olduklarını sanıyorlarsa büyük bir gafleti yaşıyorlar. Ya burada Türkiye bilinen eski siyasetini terk edecek ve bir kırılmayı yaşayacak, burada siyasetinde değişikliğe gidecek ve o zaman Kürt sorununun demokratik siyaset yoluyla çözümünü kabul edecek ve Türkiye’nin demokratikleşmesini kabul edecek ve demokratik güçlerle ortak bir program çerçevesinde ortaklaşacak ve bu Türkiye’yi yaşanan kriz durumundan çıkaracak ya da eski siyasetini devam ettirecek buda savaştır. Savaş da Türkiye’yi nereye götürecek hiç kimse kestiremez.” 

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2014, 15:26

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER