Cebeci'deki polis şiddetinin ardından SBF Dekanı Serpil Sancar istifa etti

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne polisin saldırısının ardından fakültenin dekanı Serpil Sancar, görevinden istifa etti; akademisyenler polis şiddetini kınadı

Cebeci'deki polis şiddetinin ardından SBF Dekanı Serpil Sancar istifa etti

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serpil Sancar, çevik kuvvet polisinin kampus içindeki hukuksuz tavrı sonrasında istifa etti.

Fakültede görev yapan akademisyenlere e-posta göderen Sancar, 6 Nisan itibariyle görevinden ayrıldığını duyurdu.

Sancar,  geçtiğimiz hafta çevik kuvvet polislerinin kampuse girerek öğrencileri hukuksuz şekilde gözaltına almasına tepki göstermiş, akademik kurulu acil toplantıya çağırmıştı. 

Cebeci Kampüsü’nde yaşananlara bir tepki de Siyasal Bilgiler Fakültesi akademik kurulundan geldi.

AKADEMİSYENLER: POLİSİN TAVRINI KINIYORUZ

Akademisyenler polisin hukuksuz tavrını kınadı. Açıklamayı yapan akademisyenlerden Ayhan Yalçınkaya, yaşanan olayların güvenlik güçlerinin bilimsel eğitim ve öğretim hakkına ve kurumsal özerkliğe açık müdahalesi olduğunu ifade etti.

Yalçınkaya, “Hukuk Fakültesi’nde yaşanan bir olay nedeniyle sınavların yapıldığı SBF’ye giren, durduk yere gaz bombası atan, öğrenci ve öğretim elemanlarına küfürler savuran, fiziksel olarak itip kakan güvenlik görevlilerinin bu tavrını sonuna kadar kınıyoruz,” dedi.

NE OLMUŞTU?

Çevik kuvvet polisleri geçtiğimiz hafta Cebeci Kampüsü’ne girerek sınavdaki öğrencileri dahi gözaltına almış, binaların içine gaz bombalarıyla müdahale etmişti.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2016, 12:25
YORUM EKLE