Çarşı iddianamesi kabul edildi

35 kişi hakkında ağırlaştırılmış müebbet isteniyor...

Çarşı iddianamesi kabul edildi

Gezi Parkı protestolarına katıldıkları öne sürülen Beşiktaş Spor Kulübü taraftar grubu Çarşı’nın üyeleri Cem Yakışkan, Bülent Ergenç, Erol Özdil, Güray Sözmen’in de aralarında bulunduğu 35 kişi hakkında hazırlanan iddianame İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmekle suçlanan 35 kişinin yargılanmasına 16 Aralık 2014’te başlanacak.

İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Adem Meral tarafından hazırlanan iddianamede 35 kişi hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmekle suçlanırken yine bu 35 kişiden 32’si hem 'terör örgütü kurmak ve yönetmek' hem de 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek'ten suçlanmıştı.

İddianamede 35 şüphelinin eylemlerindeki asıl amacın Taksim Parkı’na alışveriş merkezi yapılması için ağaçların kesilmesini engellemek olmadığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin yasal olarak kurulmuş hükümetini gayriyasal yollardan devirmeyi amaçladıkları, ülkede kaos ve otorite boşluğu oluşturmaya çalıştıkları öne sürülmüştü.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede 35 kişinin hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapisle cezalandırılması istenmişti.

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2014, 16:37

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER