"Can güvenliğim yok" diyen Ogün Samast başka cezaevine nakledilecek

Ogün Samast, "FETÖ'cü gardiyanlar işkence yapıyor, beni öldürecekler" dedi; hâkim nakil talebinde bulundu

"Can güvenliğim yok" diyen Ogün Samast başka cezaevine nakledilecek

Silivri Cezaevi’nde can güvenliği olmadığına dair mektubu eşi aracılığıyla hakime ileten Ogün Samast’ın, daha güvenli bir cezaevine nakli için savcılığa yazı gönderildi.

Vatan gazetesinden Çağdaş Ulus’un haberine göre, Agos gazetesinin genel yayın yönetmeni Hrant Dink cinayetinde tetikçilik yapan Samast, kamu görevlilerinin yargılandığı davanın İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşması sırasında eşine el yazısıyla yazdığı bir mektup ulaştırdı.

Samast’ın mektubunda şu iddialar yer aldı: “01.12.2016 tarihinde mahkemeye götürülmek üzere gardiyanlar tarafından kaldığım tek kişilik hücreden çıkarıldım. Ardından jandarmaya teslim edilmek için cezaevi çıkışında bulunan bir odaya kapatıldım. Daha sonra kapıyı açıp içeriye giren üç gardiyan kamerasız olan odada beni darp etti. Darp sırasında da ‘Kendini as, bizim elimizde kalma. Yoksa seni zehirleyip öldüreceğiz’ diye tehdit etti. Geçen hafta da tek kişilik hücreye alındım. Burada da kamerasız bir odada yine dayağa maruz kaldım. Korkudan bu yaşananları dilekçeyle kimseye anlatamadım. Duruşmada da dile getirmeye çekindim. Beni buradan kurtar. Birileriyle görüş. Yoksa buradan ölüm çıkar.”

GÜVENLİ BİR YERE NAKLEDİN 

Samast’ın eşi Selma Samast da bu mektubu mahkeme başkanı Canel Rüzgar’a iletti ve eşinin başka bir cezaevine nakledilmesini istedi.

Silivri 9 No’lu L Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan kocasının aynı davada yargılanan Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek’le aynı cezaevinde bulunması nedeniyle tedirgin olduğunu söyleyen Selma Samast, savcı Gökalp Kökçü’ye ifade verdikten sonra eşinin üzerindeki baskıların arttığını ifade etti.

Mahkeme başkanı Canel Rüzgar da cezaevinin bağlı olduğu Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazarak iddiayı dile getirdi ve Samast’ın uzun süre kaldığı Kocaeli F Tipi Cezaevine ya da daha güvenlikli bir yere nakli konusunda talepte bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2016, 09:51

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER