Can Dündar: Devlet emretti mi basarlar; 'Yeter çocuklar' dedi mi kaçarlar

'Devlet tahrik etmese, halk tahrik olmaz'

Can Dündar: Devlet emretti mi basarlar; 'Yeter çocuklar' dedi mi kaçarlar

Cumhuriyet gazetesi yazarı Can Dündar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "400 milltevekili" talebiyle ilgili konuşmasını hatırlatarak, HDP binalarına ve Hürriyet gazetesine yönelik saldırın devletin tahriki sonucu meydana geldiğini yazdı. Dündar, “Devlet emretti mi basarlar; “Yeter çocuklar” dedi mi kaçarlar” dedi.

Can Dündar’ın Cumhuriyet’te , “Devlet tahrik etmese, halk tahrik olmaz” başlığıyla (13 Eylül 2015) yayınlanan yazısının bir bölümü şöyle:

Gözümüzün önünde bir genel prova yapıldı. O gece Cumhurbaşkanı ekrandaydı. Son dönem yaşanan kaostan söz ederken “400 milletvekili alınsa durum farklı olurdu” dedi. Tercümesi çok netti: “Beni başkan seçmediniz, başınıza bunlar geldi.”

İlginç tesadüf; o gün 6 Eylül’dü.

Türkiye 60 yıldır o korkunç “organizasyon”un utancını temizlemeye çalışıyor. Ama“devlet aklı”, hep aynı çalışıyor: “Başkan sıkışık durumda… Parti, ocak başkanlarına haber salalım. Bir iki cam kırsınlar. Polise de haber salalım, karışmasınlar.”

Önce Hürriyet’e, sonra HDP’ye saldıranlara kapı açan polis, bu kadim devlet aklının maşasıdır işte… Vandalların bir emirle saldırıp ikinci emirle çekilmesi de bunun göstergesi… Saldırganların salıverilmesi, polislerin soruşturulmaması, tehdit altındaki diğer kurumların korumaya alınmaması da öyle… Baskında başı çeken vekilin dünkü AK Parti kurultayında divan koltuğuyla ödüllendirilmesi de öyle…
Demem o ki, kitleler sandığımız kadar başıboş değil:

1955’te İstiklal’de, 1993’te Madımak’ta, geçen hafta Hürriyet ve HDP baskınında gördüğümüz bu: Devlet emretti mi basarlar; “Yeter çocuklar” dedi mi kaçarlar.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2015, 17:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
bawer
bawer - 3 yıl Önce

Devlet bumudur!

dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

bunun sonu nereye varicak ne olucaksa artik olsun kürdlerin kendi devletlerini kurma zamani geldi de gecti. nerde birlesmis milletler.

tc
tc @dimitri - 3 yıl Önce

dimitri , kürtler kendi devletlerini kurması sadece bir hayal. özerklik vermeyen devlet size toprak vermez. ayrıca türk milleti buna izin vermez. burada kürtlerin büyük şehirlerde olan işletmeleri , çalışanlar , herkes etkileneceği için, bu söylediğin sadece bir hayal. ayrıca birleşmiş milletler suriyeye müdehale edemiyor, burayamı edecek? kimse dinlemez. bence sende mantıklı düşün. ayrıştırıcı değil birleştirici ol.

soner
soner - 3 yıl Önce

bunu kürtlere karşı kolay yapabiliyor .