Can Dündar'a silahlı saldırıda bulunan Şahin tahliye edildi

Gazeteci Can Dündar'a silahlı saldırıda bulunan Murat Şahin tahliye edildi

Can Dündar'a silahlı saldırıda bulunan Şahin tahliye edildi

Gazeteci Can Dündar'a İstanbul Adalet Sarayı önünde silahla ateş eden Murat Şahin tahliye edildi.

İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dün görülen duruşmaya 8 yıl 10 aya kadar hapsi istenen tutuklu sanık Murat Şahin ve kasten yaralama, azmettiricilik ve silahla tehdit suçundan 6.5 yıla kadar hapsi istenen tutuksuz sanık Ergün Celep katıldı.

Azmettiricilikle suçlanan diğer sanık Sabri Boyacı'nın ise katılmadığı duruşmada saldırıda yaralanan NTV muhabiri Yağız Şenkal duruşmada hazır bulundu.

Yargıç, mahkemenin verdiği görevsizlik kararına Ergün Celep'in avukatının itiraz ettiğini, İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin de itirazı kabul ettiğini ifade ederek, savcılığın tüm kamera görüntülerini içeren harddiski dosyaya gönderdiğini kaydetti.

TOPLUMSAL ÖÇ

Ardından söz alan saldırıyı düzenleyen sanık Murat Şahin'in avukatı söz alarak tutukluluğun tedbir olduğunu savunarak, "Bunun toplumsal öç olduğunu kanaatindeyiz. Tutukluluk ölçülülük esasını aşmıştır. Müvekkilim mağdur olmaktadır, çocuğu vardır. Eğer kaçma şüphesi var ise adli kontrol veya yurtdışı çıkış yasağı koyularak orantısız ve ölçüsüz tutukluğu sona erdirecektir. Bu nedenle tahliyesi talep ediyoruz" dedi.

‘DOSYA’DAN ÇIKARILMAK İSTİYORUM’

Azmettiricilikle suçlanan sanık Celep ise, iş adamı olduğunu ve ticaretle meşgul olduğunu belirterek, "Basın çok üstüme geliyor beni mağdur ediyor. Ben başından beri sanık Murat ve diğer arkadaşlar beni tanımadıklarını söylüyor. Bu dosyadan çıkarılmak istiyorum" dedi.

Ardından söz alan Dündar'ın avukatı Bülent Utku, İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin görevsizliği reddetmesine ilişkin kararını yerinde bulmadığını ifade ederek, "Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nden dosyaya bir rapor sunulmuş. Rapora göre arkadaşlıkları tespit edilmiş. Sanık Murat Şahin'in 3 aylık süre esas alınarak Facebook hesabı incelenerek kimlerle görüşme yaptığı ve diğer sanıklarla bağlantısı olup olmadığı tespit edilebilir. Raporda bu husus yazılıdır" dedi. Celep'in avukatı Yılmaz Abuşoğlu da "Bizim başından beri Can Dündar'ın dinlenmesi yolunda talebimiz vardır" dedi.

Yargıç, Utku'nun soruşturmanın genişletilmesi talebini delillerin büyük bir kısmının toplandığı gerekçesiyle reddetti. Yargıç ara kararında sanıklar ve avukatlarına esasa ilişkin beyanları için süre verilmesine karar verdi.

Sanık Şahin'in üzerine atılı suçların niteliği ve tutuklulukta geçirdiği süreyi göz önünde bulundurularak tahliye edilmesine hükmederek duruşmayı 15 Aralık'a erteledi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2016, 09:34

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER