Bütçe görüşmelerinde AKP'li vekil, 'Şeriat bizim hukukumuzdur' dedi

Meclis'teki bütçe görüşmeleri sırasında AKP Milletvekili Cengiz Aydoğdu'nun, sözleri tutanaklara geçti.

Bütçe görüşmelerinde AKP'li vekil, 'Şeriat bizim hukukumuzdur' dedi

Meclis'teki bütçe görüşmeleri sırasında AKP Milletvekili Cengiz Aydoğdu'nun, "Şeriat kelimesinden korkarız, hayır, öyle değildir, şeriat bizim hukukumuzdur" sözleri gerginliğe neden oldu. Aydoğdu'nun sözlerine CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti'nde şeriat hukuku değil; adaletli, medeni hukuk geçerlidir. Kendisini kınıyorum” diyerek tepki gösterdi.

Tepkiler sonrası AKP'li Aydoğdu, tutanağa geçen sözlerini inkâr etti.

"ŞERİAT BİZİM HUKUKUMUZDUR" SÖZLERİ TUTANAKLARA GEÇTİ

Sözcü'de yer alan habere göre, Aydoğdu TBMM'de Danıştay bütçesiyle ilgili yaptığı konuşmada şöyle dedi:

“Bizim tarihimizde hiçbir şekilde şahsın hukukunu, kişinin temel hak ve hürriyetlerini düzenleme devlete bırakılmamıştır, bunu toplum kendisi yapmıştır. Şeriat her şeyin üzerindedir, yani hukuk her şeyin üzerindedir. Şeriat kelimesinden korkarız, hayır öyle değildir, şeriat bizim hukukumuzdur, genel hukukumuzdur, örfi hukuk bunun içindedir. Padişahların yaptığı hukuk hukukçuların hukukudur.”

"LAİK, DEMOKRATİK TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NDE ŞERİAT HUKUKU DEĞİL; ADALETLİ MEDENİ HUKUK GEÇERLİDİR"

Bu sözlere CHP'li Engin Özkoç, “Laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti'nde şeriat hukuku değil; adaletli, medeni hukuk geçerlidir. Valilik görevi yapmış bir kişinin en azından bunu biliyor olması gerekir, kendisini kınıyorum” diye tepki gösterdi.

Özkoç “Burada, ‘Şeriat bizim hukukumuzdur' diye bir konuşmayı, bir vali yapamaz, doğru değildir” deyince AKP'li Aydoğdu, “Şeriat bizim hukukumuzdur demedim” biçiminde sözlerini değiştirdi. Ancak Aydoğdu'nun ‘'Şeriat bizim hukukumuzdur'' sözleri tutanaklarda yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2020, 08:19

YORUM EKLE
YORUMLAR
hangi şeriat
hangi şeriat - 2 ay Önce

şeriat kelime manası şartlar yani kurallar demek.ya bu akp hangi yaptığı islam şeriatına uygun kendilerini islami gibi pazarlıyorlarda.islamda en büyük günah kibir yani müşrikliktir.ama adamlar resmen birine tapıyor o derece.islamda riba(faiz) haramdır türkiye cumhuriyetinin en çok faiz ödeyen iktidarıdır akp.islamda yalan söylemek haramdır müslüman elinden ve dilinden emin olunan kişi sıfatıdır.islamda rüşvet adam kayırma haramdır.islamda işi ehline verme vardır.hatta kendi dininde olmsada islamda zina haramdır zinayı serbest bırakan akp dir.islamda eşcinsellik haramdır eşcinsellere izin veren yine akpdir.bu akp ile islam taban tabana zıttır sözlerine değil eylemlerine bakarsanız.islam akp için amaç değil araçtır.yani kendi pagan inanclarını yaratmaya çalışıyorlar islamı gösterip kendilerine taptırıyorlar.

SIRADAKİ HABER