Bursa'ya 30 yıllık ikinci el metro

Rotterdam metrosunda kullanım dışı kalan 44 aracı satın aldılar....

Bursa'ya 30 yıllık  ikinci el metro

Bursa'da raylı sistem araçları için açılan ihaleden sonuç çıkmayınca belediye, Hollanda'dan 30 yıllık, ikinci el metro araçlar aldı.

Al Jazeera'de yer alan habere göre Rotterdam metrosunda kullanım dışı kalan 44 araç satın alınarak Bursa’ya taşındı. Araçların bir bölümü yedek parça olarak depoya ayrılırken, geri kalanı ise boyanarak hatta çıkartıldı.

Makina Mühendisleri Odası Şube Başkanı İbrahim Mart, ikinci el araçlarda konforun az, güvenlik riskinin fazla olacağı kanısında. Öyle ki kendisine "BursaRay'ın yeni alınan vagonları" sorulduğunda, Mart "Hurda vagonlardan mı bahsediyorsunuz?" yanıtını veriyor.

İşe gitmek için sabah akşam BursaRay'ı kullanan Bursalılar da şikayetçi. Günde en az iki kez BursaRay’ı kullanmak zorunda kaldığını söyleyen Cüneyt Kışlak, eski araçların konforlu olmadığından ve yavaş gittiklerinden yakınıyor. Kışlak, “Yazın fırın, kışın buz gibi” dediği araçların rötar yaptığını da belirtiyor. Kışlak eski araçların sadece kentin doğu kısmında kullanılmasından da şikayetçi. "Bu araçlar neden sadece Kestel tarafında kullanılıyor?" diyor.

BursaRay’ı sıklıkla kullandığını söyleyen Özlem Görgün, “Biz bunu mu hak ediyoruz? Ya tam yapsalardı ya da hiç yapmasalardı. İçerisi yazın çok havasız oluyor." diyor. Görgün yazın havasızlıktan bir kadının bayıldığına şahit olduğunu söylüyor.

BursaRay'ın ikinci el vagonları TBMM gündemine de taşındı. CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, 11 Ocak 2013'te dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'a BursaRay ile ilgili yazılı soru önergesi verdi.

Demiröz, 11 maddelik soru önergesinde 30 yıllık araçlara bakanlığın onay verip vermediğini, bunun Türkiye 'de başka örnekleri olup olmadığını ve maliyetinin hesaplanıp hesaplanmadığını sordu. Demiröz'ün soru önergesi, öngörülen cevap süresi içerisinde Bakanlık tarafından yanıtlanmadı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BURULAŞ konuyla ilgili açıklama yapmazken görüntü alınmasına da izin vermedi.

BursaRay'da 44 adet SIEMENS B80, 30 adet Bombardier B2010 ve 24 adet Düwag SG2 model araç kullanılıyor. BURULAŞ'ın web sitesinde Siemens ve Bombardier araç bilgileri mevcut iken, ikinci el alınan Düvag SG2 modele ilişkin bilgi ve fotoğraflar yer alıyor.

BursaRay, Bombardier B2010 araçların tanesine 3.16 milyon Euro ödeme yapıyor. RayHaber'de yer alan açıklamaya göre yeni alınan 24 araca ise 125 bin Euro’dan 3 milyon Euro ödendiği açıklanıyor. Yedek parça ve diğer yenileme maliyeti için de 3 milyon Euro ödenerek toplamda 6 milyon Euro harcandığı belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2014, 13:52
YORUM EKLE