Bursa'da 'pembe vagon' uygulaması kalktı

BursaRay’daki ‘pembe vagon’ uygulamasından vazgeçildi

Bursa'da 'pembe vagon' uygulaması kalktı

CHP Bursa Milletvekili TBMM Katip Üyesi Nurhayat Altaca Kayışoğlu’nun uygulama başladığı gün tepki gösterip Türkiye gündemine taşıdığı BursaRay’daki ‘pembe vagon’ uygulamasından vazgeçildi.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Kayışoğlu Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "#İzinVermeyeceğiz dedik. Bursa'da 'pembe vagon' uygulaması kalktı" mesajını paylaştı.

İstifa ettirilen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin Otosansit durağında başlattığı kadına öncelikli vagon uygulaması uygulamadan kaldırıldı.

TEPKİLER SONUÇ VERDİ

Uygulamanın kadın yaşamdan izole edilmesi anlamına geldiği için tepki gösterdiklerini belirten Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, “Uygulamadan vazgeçilmiş olması sevindirici. Bursalılar zaten bu dayatmaya gereken yanıtı verdi. Kadınlarımız da erkeklerimiz de Recep Altepe’nin bu ayrıştırıcı zihniyetine prim vermedi. İstasyonlardan yazıların kaldırılması, Bursalıların bu ayrıştırıcı, kadını izole etmeye çalışan, erkeği de tehlikeli bir varlık gibi gösteren uygulamaya verdikleri tepkinin bir sonucudur. Bursalılar'a kulak veren Büyükşehir Belediyesi’nin yeni Başkanı Alinur Aktaş’ın yanlıştan dönmesi bu nedenle anlamlıdır” dedi.

Kaynak: Cumhuriyet

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2018, 11:38

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER