Bülent Uluer, son yolculuğuna uğurlandı

Bülent Uluer’in cenazesi Karacaahmet Mezarlığından toprağa verildi

Bülent Uluer, son yolculuğuna uğurlandı

Devrimci Gençlik Dernekleri Federasyonu (Dev-Genç) kurucularından Bülent Uluer, son yolculuğuna uğurlandı.

65 yaşında hayatını kaybeden Uluer için, İstanbul Karacaahmet Mezarlığı içindeki Şehitler Camisi’nde tören düzenlendi.

Cenaze törenine katılanlar, Uluer’in Dev-Genç bayrağına sarılı tabutu önünde saygı nöbeti tuttu.

Devrimci, sosyalist ve sosyal demokrat siyasetten çok sayıda ismin katıldığı cenaze töreninde aile adına taziyeleri, ilk eşi Nihal Uluer, ikinci eşi Belma Uluer ile kızları Ayşe Uluer ve Şermin Karacaoğlu kabul etti.

KARACAAHMET’TE TOPRAĞA VERİLDİ

CHP Milletvekilleri Gürsel Tekin, Barış Yarkadaş ve Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat ile Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Bozkurt Nuhoğlu, Sarp Kuray, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, TKP Genel Başkanı Erkan Baş, Ömer Laçiner, Celalettin Can, HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, HDP Sözcüsü Osman Baydemir ve oyuncu Cengiz Bozkurt cenazeye katılanlar arasındaydı.

‘İNANDIĞI GİBİ YAŞADI VE MÜCADELE ETTİ’

ÖDP Genel Başkanı Alper Taş Uluer için, ” Bizim bir parçamız. Türkiye Sosyalist hareketinin önemli bir ismi, kaybıyla büyük bir parçamızı kaybettik” dedi.

Celalettin Can  “Bülent Uluer faşizme karşı direnen kitlelerin kürsülerdeki başlıca sözcülerindendi” diye konuştu.

Uluer’in üniversite yıllarından beri yakın arkadaşı olan Seyfi Öngider, “Son nefesini verinceye kadar, inandığı gibi yaşamış ve mücadele etmiş bir arkadaşımızdır”değerlendirmesinde bulundu.

‘BİR DÖNEMİN SESİYDİ’

Bülent Uluer’in Türk solunda ajitatör olarak tanındığını hatırlatan Yazar Sezai Sarıoğlu , “Eskiden tulumbacılar yangın söndürmeye suyla giderlerdi. Ajitatörler de yangın çıkarmaya sözcüklerle giderlerdi. Bülent’in bu çok özel bir yeteneğiydi. Bir dönemin sesiydi” dedi.

‘DAYANIŞMASI ASLA UNUTULMAYACAK’

68 kuşağının yaşayan önemli isimlerinden Bozkurt Nuhoğlu, Uluer için “Bizim jenerasyondan sonra, sol ideolojiyi temsil eden çok önemli bir figürdü. Tanrı rahmet etsin” diye konuştu.

Uluer’in devrimci hareketin yeniden doğuşunda çok değerli bir rolü olduğunu hatırlatan Ertuğrul Kürkçü, “1980’e kadar ki dönemde eğer Türkiye faşist diktatörlüğün pençesine tam manasıyla düşmediyse, bu kuşağın meydan okuyuşu karşı koyuşuyla bunu önledik”dedi.

HDP Sözcüsü Osman Baydemir de Uluer’le ilgili, “O bir Çerkez’di ben bir Kürdüm. Onun dayanışmasını Kürt halkı asla unutmayacaktır” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2017, 14:39
YORUM EKLE