Bülent Arınç'ın oğlundan 'Kavala ve Demirtaş' açıklaması

AKP'li Bülent Arınç, Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş'ın tutuklu bulunmalarını eleştirmişti. 

Bülent Arınç'ın oğlundan 'Kavala ve Demirtaş' açıklaması

İnternethaber.com Grup Başkanı Hadi Özışık'a babası Bülent Arınç'ın Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş ile ilgili sözleri için konuşan Mücahit Arınç, "AK Parti'yi, Cumhurbaşkanı’nı bağlayan bir konuşma değil" dedi. 

İnternethaber.com Grup Başkanı Hadi Özışık, TV 100'de gazeteci Ahu Özyurt'un sunduğu 'Sağlı Sollu' programında Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç’ın, Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve tutuklu bulunan Osman Kavala ile ilgili görüşlerini, Bülent Arınç’ın oğlu ve aynı zamanda AK Parti İstanbul Milletvekili olan Mücahit Arınç’a sordu. Özışık, Mücahit Arınç'ın kendisine verdiği yanıtı okudu. Yanıt şöyle; 

"Kavala konusunu başından beri böyle düşünüyordu. Hep söylediği buydu. Daha önce de böyle konuşmuştu. Demirtaş konusunda ise;  Demirtaş üzerinden Kürtler’in uca giden taraflarını kendi şahsi görüşü olarak toparlamaya çalışıyor. Görüşlerini gündeme göre açıklıyor. Açıklamaları, AKP ya da Cumhurbaşkanı’nı bağlayan bir konuşma değil." 

AKP'li Bülent Arınç dün HaberTürk ekranlarında Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş'ın tutuklu bulunmalarını eleştirmişti. 

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi, eski TBMM Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dört yıldır Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın ve 3,5 yıldır tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala'nın da tutukluluğunu eleştirirken, "Kavala'nın hâlâ tutuklu kalmasına hayret ediyorum, tutuklu kalmaması lazım. Demirtaş'ın da tahliyesi olabilir' dedi. Arınç, "ey hakim ve savcılar'" hitabıyla seslendiği yargı mensuplarını eleştirirken, tamamına yakınını okuduğunu vurguladığı iddianameler için "Çocuk bile yazmaz bunları. Zanla, şüpheyle, kıyas yoluyla delil uyduramazsınız" görüşünü dile getirdi. Arınç, yargılama esnasında suçlamanın vasfının değiştiği Enis Berberoğlu'nun durumuna da işaret ettiği değerlendirmesinde, tutuklu yargılamaları eleştirirken "bu saydığımız isimlerin en azından tedbir olarak tahliye edilmesi lazım. Mahkeme sonra ne karar verecekse versin, çünkü o mahkemenin vereceği kararın daha sonra bir denetim mekanizması var" demişti. 

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2020, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER