‘Bugün Gazetesi yetkililerini insan olmaya davet ediyoruz’

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu’ndan kınama…

‘Bugün Gazetesi yetkililerini insan olmaya davet ediyoruz’

30 Ekim’de Bugün Gazetesi’nde manşetten verilen bir haber “Cemevinde şok tören” başlığı ile yayınlandı. Haberde “Madımak Katliamının emrini veren PKK Militanının Ankara’da Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfında taziye töreninin yapılacağı” yer aldı.

Bu haberde bir süredir AKP yanlısı basında ısrarla dile getirilip, tarihi değiştirerek yeniden yazma gayreti açıkça görüldü. Madımak katliamının sorumlularını aklama ve suçu başkalarının üzerine atma çabasıyla aynı yalan haber, hiçbir kanıt olmadan, uydurma bir komplo teorisi ile gündeme getirildi.

Bu haberle Cemevleri ve Aleviler de hedef haline getirildi.

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, yaptığı açıklamayla Bugün Gazetesi yetkililerini insan olmaya davet etti ve bu çarpıtma haberi kınadı.

Kenanoğlu’nun açıklaması şöyle:

Olay şudur; Yücel Halis, PKK’ya düzenlenen operasyonlar sonucu yaşamını yitirmiş ve cenazesi toprağa verilmiştir. Yücel Halis Alevi bir aileye mensuptur. Alevi inancında hakka yürüyen can için “can yemeği” verilmektedir. Bu can yemekleri köylerde evde kentlerde ise “Cem evlerinde” verilmektedir. Halis ailesi de kendi evlatları için böyle bir yemek düzenlemiş ve kendi davetlilerine yemek vermiş ve dualar okutmuştur. Bu Alevi inancı gereği yapılan bir “can yemeği”dir. Aile de Alevi olduğu için bunu yapmıştır. Bu “can yemeğini” organize eden Cemevi Yönetimi değil bizzat ailenin kendisidir. Aile insani ve inançsal görevini yerine getirmiştir. Bu insani bir görevdir. Bu insani görevi yerine getirilmesine olanak sağlayan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı da bir Alevi Kurumu olmanın gereğini yapmıştır.

Bugün Gazetesinin Muhabirini ve Genel Yayın Yönetmenini “insan” olmaya davet ediyoruz. 

Bu gazete yetkililerine Hangi İbadethanenin Mahkeme ve yargıç olduğunu ve hatta Hangi İbadethanenin kendisini “Allah” yerine koyduğunu soruyoruz. Varsa bunların cevabını da merakla bekliyoruz. İbadethanelere kimlerin sokulup kimlerin sokulmayacağının yönetmeliği mi var da biz bilmiyoruz? Kimler için inançsal tören yapılacağı kimler için yapılmayacağına dair bir kanun mu var? Siz Allah mısınız? Bunu siz mi belirliyorsunuz?

Bugüne kadar PKK, Hizbullah veya Türkiye Cumhuriyetinin “yasadışı terör örgütü” olarak kabul ettiği başka örgüt militanlarının cenazeleri Türkiye Cumhuriyetinin Resmi İbadethanesi olan Camilerde, “Devlet Memuru” olan Din Görevlilerince kalkmamış mıdır? Buralarda cenaze törenleri yapılmamış mıdır? O zaman bunları haber ve manşet yapmayıp da bugün Cemevi için bu haberi ve manşeti neden yaparsınız? Bu çelişkinin cevabını verebilecek “insan”lığa sahip misiniz?

Madımak Katliamı mahkumlarından Vahit Kaynar serbest bırakılırken tek bir cümle haber bile yapmamış Bugün Gazetesi’nin bu haberdeki Madımak Katliamı duyarlılığı da kargaları bile güldürecek cinstendir. Bu iddianın cevabı ve samimiyeti ile çeşitli soruları vaktiyle Sabah Gazetesi genel Yayın Yönetmenine vermiş ve o cevabımız birçok yazılı basın da yer almıştır. Arşivlerde vardır.

Hiçbir ibadethane kendisine gelen cenazeyi geri gönderemez, göndermemiştir. İbadethanelerde inançsal törenler yapılır kimse de bunu engelleyemez. Yücel Halis’in ailesi de İnancımız gereğince bir “can yemeği” ibadetini Cemevimizde gerçekleştirmiştir. Bu son derece insani bir durumdur.

Bu insani gerçekliğe rağmen Bugün Gazetesi maksatlı olarak bu haberi yapmıştır. Bu haberle Cem evlerimiz hedef gösterilmektedir. Alevi toplumu hedef gösterilmektedir. Nefret suçu işlenmektedir. Bu haberi yapan muhabir ve bunu yayınlayan, manşetine taşıyan Gazetenin yetkilileri suç işlemiştir. Bu ülkede insanlığını kaybetmemiş vicdan sahibi savcıları göreve davet ediyoruz.

Bununla birlikte Cem evlerimizin kapılarının, cem evlerimizi hak bilip gelen herkesin ibadet ve inançsal töreninde açık olduğunun bilinmesini istiyoruz.

Bugün gazetesi ve onun gibiler 73 Millete aynı nazarla bakan gözlerimizi kör edemeyeceklerdir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

YORUM EKLE