Bu savcı Aleviler’i çıldırtır

Ankara’daki savcının savunusu Alevileri kızdırdı…

Bu savcı Aleviler’i çıldırtır

Ankara Valiliğinin ihbar yazısı üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Çankaya Cemevi Yaptırma Derneği hakkında açtığı kapatma davasında esas hakkındaki görüşünü açıklayan Cumhuriyet Savcısı Ali Özdemir, ''Aleviliğin din, cemevinin ibadethane olmadığını'' savundu ve derneğin kapatılmasını istedi.

 


ANKARA-Ankara Valiliği İl Dernekler Müdürlüğünün ihbar yazısı üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca Çankaya Cemevi Yaptırma Derneği hakkında açılan kapatma davasının görülmesine Ankara 16. Asliye Hukuk Mahkemesinde devam edildi.

Duruşmaya derneğin Genel Başkanı Cemal Mutluer ile avukatları Fevzi Gümüş ve Kazım Genç katıldı.

Cumhuriyet Savcısı Özdemir, duruşmada esas hakkındaki görüşünü yazılı olarak mahkemeye sundu.

Özdemir'in 2 sayfalık görüşünde, ''Aleviliğin din, cemevlerinin ibadethane'' olup olmaması konusunda ''tarih perspektifinden özet değerlendirmeye'' yer verildikten sonra, şunlar kaydedildi:

''Cemevi, Alevi Bektaşiliğinde yoktur. 1990'lardan sonra dini evangelizm (sömürgeci misyonerlik) ve protestanlık olarak değiştirmek amacı ile yürütülen olumsuz gelişmelerdir. Aleviler ve Bektaşiler buna itibar etmemişlerdir. Özet olarak Alevilik bir din değildir. Cemevi de bir ibadethane değildir, toplantının adıdır.

Hacı Bektaş'daki dini ritüeller, dini kaynaklar bütün açıklığıyla ortadayken, cem ibadethane hiç değildir. Kaynaklar, Makalat, velayetnameler, burhanlar ve hak deyişleri buna şahittir.''

''KAMUOYUNU KAOS ORTAMINA SÜRÜKLEME ÇABASI''
Esas hakkındaki görüşte, 1995'te kurulan CEM Vakfının açılımının da ''Cumhuriyetçi Eğitim ve Kültür Merkezi Vakfı'' olduğu ifade edilerek, ''Hatta o da Alevilikle ne kadar ilgilidir, o da düşünülmelidir'' denildi.

Görüşte, şu değerlendirmelere yer verildi:

''Bu konu kültür hizmetidir, öyle değerlendirilmelidir. Bu tür yaklaşıma iyi niyetle bakmak saflık olur. Bu davada ve konuda kamu yararı yoktur. Aksine kamuoyunu kaos ortamına sürükleme çabası ve amacı görülmektedir. Tarihte bu tür tahriklerin toplumu büyük acılara sürüklediği görülmüştür.

Hacı Bektaşı Veli'nin dediği gibi, hepimiz elimize, belimize, dilimize ve düşüncemize bu ölçüde sahip olmalıyız.

Belirtildiği gibi, davanın kabulü mütalaa olunur.''

Duruşma, dernek avukatlarına savunmalarını hazırlamaları için süre verilerek, ertelendi.

DAVANAME
Ankara Valiliği İl Dernekler Müdürlüğünün 10 Kasım 2010'daki ihbar yazısı üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan davanamede, Çankaya Yenişehir Mahallesi'nde kurulu Çankaya Cemevi Yaptırma Derneğinin tüzüğünün incelendiği, tüzüğünde eksiklikler bulunduğunun belirlendiği kaydediliyor.

Tebligata rağmen, yasal sürede eksikliklerin giderilmediği ifade edilen davanamede, derneğin feshine karar verilmesi, dava sırasında faaliyetten alıkonulması için önlem alınması ve fesih kararından sonra derneğe ait para, mal ve hakların derneğin amacına en yakın dernek olan Elvankent Kültür Merkezi Yaptırma Yaşatma ve Cemevi Yaptırma Derneğine devredilmesi talep ediliyor.

GAZETEPORT

YORUM EKLE
YORUMLAR
iskefiyeli
iskefiyeli - 7 yıl Önce

Neyin din,neyin ibadethane olduğuna br savcı karar veriyorsa, vay ülkemin haline.Bunlara savcı demek günahtir.Vebal altında kalır insan

okuyucu
okuyucu - 7 yıl Önce

Hiç merak etmeyin Aleviler çıldırmaz. Yer yerinden oynasa, başlarına taş yağsa çıldırmazlar.. Gizlenirler filan.. Aman başımıza iş gelmesin deyip kaçışırlar..

keremmurat
keremmurat - 7 yıl Önce

başbakan dokunulmazlık ile ilgili bu savcılara güvenmiyorum diyordu peki bu savcılar nasıl şimdi güvenilir oldumu