Bu davada 20 kişi yargılanmalı

Mütalaaların sunulmasına devam edildi...

Hrant Dink Davası'nın 23. duruşmasında, müdahil avukatlar esas hakkında mütalaalarını açıklamaya devam etti. Mütalaanın bugün okunan ikinci bölümü, İstanbul ve Trabzon'da 19.01.2007 ve öncesinde olanları aydınlatıyor.

 

Işıl CİNMEN / BİA

 

19 Ocak 2007'de Agos Gazetesi önünde vurularak öldürülen gazeteci Hrant Dink davasının  23. duruşmasında bugün Dink'in avukatlarının 22. duruşmada okumaya başladıkları 205 sayfalık esas hakkında mütalaalarının sunulmasına devam edildi.

 

Beşiktaş 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada tutuklu sanıklar Yasin Hayal ve Erhan Tuncel hazır bulundu.

 

Mahkeme Başkanı Rüstem Eryılmaz duruşmayı 11.00'de başlattı.

 

Duruşmada sunulan mütalaanın ikinci bölümünün temel konusu, suç yeri ve tarihi; yani İstanbul ve Trabzon, 19.01.2007 ve öncesiydi.

 

"TRABZON VE İSTANBUL DAVALARI BİRLEŞMELİ"

 

Söz alan Avukat Bahri Bayram Belen, "Cinayetten sonraki süreç ve kamu görevlilerinin ihmali"ni değerlendireceklerini söyledi.

 

Belen, cinayetle ilgili Trabzon'da yürütülen dava ile İstanbul'daki ana davanın birleştirilmesinin önemini bir kez daha hatırlatarak, "Trabzon'da görülen davada sanıkların sadece görevi ihmal suçundan yargılandıklarını ancak sanıkların yaptıkları görevi ihmal değil, ihmalli davranışla adam öldürmeye iştiraktir" dedi.

 

Belen, bu iki davanın birleştirmesinin davanın seyrini değiştirebileceğini ifade etti.

 

Avukatların sırayla okuduğu mütalaada, Dink cinayetinin hazırlanması, işlenmesi, cinayetin ardından delillerin gizlenmesi, karartılması, yargı süreci ve çerçevesi arasındaki paralelliğe dikkat çekildi.

 

Mütalaa, "aslında bu soruşturma ve yargılama nasıl olmalıydı" sorusunu yanıtladı; cinayetin sorumlularının sadece Trabzon'daki ayağının bir kısmının açığa çıkarıldığının altını çizdi.

 

74. sayfadan başlayan esas hakkındaki görüşün ikinci bölümü sırasıyla, "Soruşturma süreci, Trabzon Jandarma dosyası, Trabzon Emniyet dosyası, İstanbul Emniyet dosyası, İstihbarat Daire Başkanlığı dosyası, Samsun Emniyet ve Jandarma dosyası, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi" başlıkları vardı.

 

Mütalaada Dink suikastının işlenişi ile ilgili süreçler, kişiler, kişilerin rolleri,  beyan ve savunmaları, kanıtları, tanıkları ve belgeler değerlendirildi.

 

Özellikle, cinayetin Trabzon ayağı üzerinde duruldu.

 

Yasin Hayal'in eniştesi olan Çoşkun İğci'nin McDonalds bombalamasının ardından jandarma görevlileri tarafından istihbarat elemanı olarak görevlendirildiğini belirtildi. Jandarma Komutanı Ali Öz ve Jandarma Yüzbaşı Metin Yıldız'ın cinayetten haberdar olduğu vurgulandı.

 

20 KİŞİ YARGILANMALI

 

Avukat Esra Salmanlı'nın okuduğu bölümde şu ifadeler vardı:

 

* Coşkun İğci, Yasin Hayal'in kendisinden silah bulmasını istediğini ve elinde Hrant Dink'in ev ve işyerine ait krokileri gördüğünü de jandarma görevlilerine bildirmişti.

 

* Okan Şimşek ve Veysel Şahin bu durumu üstleri konumundaki jandarma yüzbaşı Metin Yıldız'a bildirdi.

 

* Temmuz ayındaki olağan asayiş toplantılarından birinde Metin Yıldız, bu durumu jandarma il alay komutanı Ali Öz'e aktardı. Ali Öz "bunu sonra konuşuruz" diyerek konuyu kapattı. Bu hususta talimat bekleyen Okan Şimşek ve Veysel Şahin, Metin Yıldız'a tekrar hatırlattıklarında "ya, bu iş çok karışık bir iş" diyerek onları başından savdı.

 

Avukatlar, aşağıdaki 20 ismin Hrant Dink Cinayeti davası kapsamında yargılanması gerektiğini belirtti.

 

1) Sanık ERHAN TUNCEL

2) Sanık YASİN HAYAL

3) Sanık OGÜN SAMAST

4) Sanık ZEYNEL ABİDİN YAVUZ

5) ERSİN YOLCU

6) AHMET İSKENDER

7) TUNCAY UZUNDAL

8) SALİH HACISALİHOĞLU

9) VEYSEL TOPRAK

10) OSMAN ALPAY

11) İRFAN ÖZKAN

12) MUSTAFA ÖZTÜRK

13) ŞENOL AKDUMAN

14) NUMAN ŞİŞMAN

15) ALPER ESİRGEMEZ

16) ERBİL SUSAMAN

17) YAŞAR CİHAN

18) HALİS EGEMEN

19) OSMAN HAYAL

20) COŞKUN İĞCİ

 

Adı geçen 20 kişinin cinayetin işlendiği tarihte, öncesinde ve sonrasında olayla nasıl bir ilgilerinin bulunmuş olduğunu dava sürecine ilişkin belgeleri tekrar gündeme getirerek sunan avukatların esas hakkındaki görüşlerinin okunması bitmedi.

 

Uzun süredir Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndan (TİB) beklenen Hrant Dink cinayetinin işlendiği Halaskârgazi Caddesi çevresindeki telefon görüşme kayıtları mahkemeye geçen celse ulaşmıştı ancak kayıtlar henüz tam olarak incelenemedi.

 

Ayrıca geçen celse Dink'in vekilleri TİB kayıtlarının gönderilse dahi tedbir olarak yine de saklanmasını talep etmişti. Henüz bu talebe cevap gelmedi.

 

Bir sonraki duruşma 10 Ocak, sabah 10.00'da.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER