Bonino: Türkiye artık 2 parça

İtalya Dışişleri Bakanı Türkiye'yle ilgili soruları yanıtladı...

 Bonino: Türkiye artık 2 parça
İtalya Dışişleri Bakanı Emma Bonino, Türkiye'nin artık 2 parça olduğunu söyleyerek, "Erdoğan'ın bunları birleştirmesine yönelik umut artık yok olmuştur" dedi. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı daha önce, "Umarım daha ılımlı olması konusunda kendisini uyaran dost ülkelerin itirazlarını dikkate alır" diye uyaran Bakan Emma Bonino, Gezi Parkı eylemlerini takiben gelişen olayları değerlendi. 

Bir toplantının ardından İtalyan gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bonino, "Ortaya 2 Türkiye çıktı ve Erdoğan'ın bunları birleştirmesine yönelik umut artık yok olmuştur. İki Türkiye meydanda karşı karşıya kaldı ve bu aynı zamanda Avrupa Birliği'nin (AB) de bir kaybıdır" diye konuştu. 

ANSA ajansının aktardığına göre, AB'nin bu konuda sorumluluğu olduğunu ifade eden Bonino, "Yeni müzakere başlıkları açmak ve Erdoğan'ı masada zorlamak yerine bu sefer de AB hata yapacak ve kapıları kapatacak" dedi. 

ÇOĞUNLUK HAKLARI BOYUNDURUK ALTINA ALAMAZ

Sorumlulukları konusunda da Erdoğan'a mesaj veren Bonino, "Güç, beraberinde sorumluluğu da getirir ve garanti altında olan bazı haklar vardır ki bunlar çoğunluğun boyunduruğunda olamaz, bu % 90 bir çoğunluk olsa bile" diye sözlerini bitirdi. 

Kendisini 'Tük dostu' olarak niteleyen Bakan Bonino, daha önceki açıklamalarında Türkiye'de yaşananların Arap Baharı'yla karşılaştırılmasının doğru olmayacağını söyleyerek, "Erdoğan, ülkesini olgun bir demokrasiye mi taşımaya yoksa son yıllarda gösterdiği otoriter yönetim tarzında ısrara mı devam edip etmeme kararını verme noktasına gelmiştir. Umarım ılımlılık konusunda kendisini uyaran dost ülkelerin itirazlarını dikkate alır" demişti.
Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2013, 20:17
YORUM EKLE