'Bolton, Erdoğan'ın makalesinin saldırgan olduğunu söyledi'

Bolton’ın bugün kısa kestiği Ankara ziyaretinde yaşananlara dair ABD yönetiminden bir yetkili, Reuters'e konuştu.

'Bolton, Erdoğan'ın makalesinin saldırgan olduğunu söyledi'

ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, beraberindeki bir heyetle bugün Ankara'ya geldi. Ancak Bolton beklenenin aksine sürpriz bir şekilde erkenden Ankara'dan ayrıldı. Üstelik bu ayrılık Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşme yapılmadan gerçekleşti. 

Ziyaretin neden kısa kesildiğine dair konuşan üst düzey bir ABD’li yetkili Bolton'ın, Erdoğan'ın, ABD'nin Suriye'den çekilmesine dair New York Times gazetesinde yayımlanan makalesinin yanlış ve saldırgan olduğunu yetkililere söyledi.

Reuters'e konuşan ABD’li yetkili, Bolton’ın kendisini "Erdoğan tarafından reddedilmiş hissetmediğini çünkü ikili arasındaki görüşme planının resmi olarak teyit edilmediğini" söyledi.

Adı açıklanmayan yetkili, "Bolton, ABD'nin Suriye'deki Kürt müttefiklerine yönelik herhangi kötü muameleye karşı çıkacağını Türk yetkililere söyledi" diye konuştu.

Habere göre görüşmede, "Erdoğan’ın Amerikan askerleri çekilmeden Suriye’ye harekât düzenlemeyeceği" bilgisi de ABD'li heyete iletildi. 

Erdoğan makalede, Trump’ın Suriye’den çekilme kararının doğru bulduğunu belirtirken, YPG'ye verilen desteğin kesilmesini gerektiğini belirtiyordu. Erdoğan ayrıca YPG'nin uluslararası hukuku ihlal ettiğini öne sürüyordu.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2019, 20:20

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER