Boğaziçili öğrenciler hakkında 5 yıla kadar hapis istemi

Öğrenciler "İşgalin, katliamın lokumu olmaz" dedikleri gerekçesiyle yargılanıyor

Boğaziçili öğrenciler hakkında 5 yıla kadar hapis istemi

Afrin operasyonuna karşı, "İşgalin, katliamın lokumu olmaz" dedikleri gerekçesiyle yargılanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin duruşmasında 5 yıla kadar ceza istendi. 
 
Afrin operasyonuna ilişkin üniversitede lokum dağıtılmasına karşı, “İşgalin, katliamın lokumu olmaz” pankartı açtıkları için “Örgüt propagandası" iddiasıyla yargılanan 30 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinin yargılandığı davanın duruşması, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi 32'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya Halkların Demokratik Kongresi (HDK) önceki dönem Eşsözcüsü Onur Hamzaoğlu, Barış Akademisyenleri ve çok sayıda kişi izledi. 
 
Duruşmada celse arasında verdiği mütalaayı tekrarlayan savcı, öğrencilerin “örgüt propagandası yapmak”  iddiasıyla 1 yıldan 5 yıla kadar ayrı ayrı cezalandırılmalarını istedi. 

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada ilk olarak söz alan sanık avukatları esas hakkında savunma yapmak için süre istedi. 
 
DOSYADAKİ HATALARIN DÜZELTİLMESİNİ İSTEDİ
 
Savunma yapan öğrencilerden Kültigin Demirlioğlu, mütalaada hataların olduğunu belirterek, "Mütalaada benim üzerime iki acer CD olduğu söyleniyor. Ancak ben dijital materyallerimi almaya gittiğimde sadece bir CD'nin olduğunu gördüm. Onun içinde de kütüphanedeki kamera görüntülerinin kaydı bulunuyordu. Benim üzerimde CD'lerin olmadığı buradan görülüyor. Yine dosyadaki görüntülerde lokumu dağıtan benmişim gibi gösteriliyor. Bu durumun düzeltilmesini istiyorum" dedi. 
 
Öğrencilerden Emir Eray Karabıyık da esasa ilişkin süre talebinde bulundu. 
 
DAVA ERTELENDİ 
 
Ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti sanık ve sanık müdafilerine mütalaaya karşı esas hakkındaki savunmalarını yapmak üzere bir dahaki celseye kadar süre verdi. 
 
Sanıklardan el konulan dijital materyallerin iadesi konusunda esas hükümle birlikte karar verilmesini isteyen heyet, bir sonraki duruşmayı 31 Ocak 2020'ye erteledi.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2019, 14:19

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER