Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri: Tutuklanan akademisyenler serbest bırakılsın

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri, meslektaşları Esra Mungan, Kıvanç Ersoy ve Muzaffer Kaya’nın serbest bırakılmasını talep etti

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri: Tutuklanan akademisyenler serbest bırakılsın
Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine verdiği imza nedeniyle iki meslektaşıyla birlikte tutuklanan Yrd. Doç. Esra Mungan’ın öğretim üyesi olduğu Boğaziçi Üniversitesi’nden meslektaşları dayanışma eylemi yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri 17 Mart’ta yaptıkları Akademik Genel Kurulu Kararı’nı üniversitede düzenledikleri basın toplantısıyla duyurdu.

Güney Kampüs meydanında yapılan açıklamada Esra Mungan, Kıvanç Ersoy ve Muzaffer Kaya’nın serbest bırakılmasını talep ettiler.

Dün de Boğaziçi Üniversitesi Rektörü, Esra Mungan’ın tutuksuz yargılanması için savcılığa başvuruda bulunmuştu.

ESRA MUNGAN’IN YERİ HAPİSHANE DEĞİL ÜNİVERSİTE

Öğretim üyeleri adına Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Ayberk Korugan’ın okuduğu açıklama şöyle:

"Tarihinde ilk kez Boğaziçi Üniversitesi’nin bir öğretim üyesi tutuklandı. Esra Mungan ‘terör örgütü propagandası’ ile suçlandı. Bu suçlamayı kabul edilemez buluyoruz. Meslektaşımız Esra Mungan’ın bugün olması gereken yer hapishane değil, 15 senedir ders verdiği, araştırmalar yaptığı üniversitedir.

"Boğaziçi Üniversitesi olarak her zaman, her koşulda insan hayatının kutsallığını temel aldık ve şiddetin her türlüsüne karşı çıktık. Hiçbir öğretim üyemiz terörü özendirecek söz ve davranışlarda  bulunmamıştır, bulunmaz.

"Öğrencisi, öğretim ütesi ve mezunuyla üniversitemiz bugüne kadar demokrasiye zarar veren her adımın karşısında durmuştur. Düşünce ve ifade özgürlüğü, bu duruşun ana gövdesini oluşturur.

"Şiddet iklimi şekilde serbest tartışma ortamında yok edilebilir

"Düşünce ve ifade özgürlüğünün olmadığı yerde üniversite olmaz, ders verilemez, araştırma yapılamaz ve bilimsel gelişme durur. Şiddet ve terör iklimi en hızlı ve etkili şekilde serbest tartışma ortamında yok edilebilir.

"Esra Mungan ve onunla birlikte tutuklanan meslektaşlarımız Muzaffer Kaya ve Kıvanç Ersoy ile hakkında yakalama kararı çıkarılan Meral Camcı ve sınır dışı edilen Chris Stephenson anayasal güvence altındaki ifade özgürlüğü haklarını kullanmışlardır.

"Meslektaşlarımızın acilen serbest bırakılmasını ve öğrencilerine kavuşabilmelerini talep ediyoruz."

(Kaynak: Beyza Kural – Bianet)

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2016, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER