Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine Birleşik Krallık’taki akademisyenlerden destek

Birleşik Krallık’ta birçok akademisyen “Akademik özgürlük isteyen Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini ve çalışanlarını destekliyoruz” diyerek dayanışma metni yayımladı

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine Birleşik Krallık’taki akademisyenlerden destek

Birleşik Krallık’ta birçok akademisyen, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin taleplerinin kabul edilmesini isteyerek akademik özgürlük talep etti.

Evrensel’den Arif Bektaş’ın haberine göre, “Akademik özgürlük isteyen Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini ve çalışanlarını destekliyoruz” diyerek açıklama yapan akademisyenler bir de imza kampanyası başlattı.

Türkiye Halklarıyla Dayanışma Kampanyası’nın (SPOT) çağrısıyla başlatılan imza kampanyasına birçok akademisyenin yanı sıra Ulusal Eğitim Sendikası (NEU) ve Kollej ve Üniversite Çalışanları Sendikası da (UCU) imza attı.

Kayyum rektör Melih Bulu’nun istifa etmesi ve Boğaziçi Üniversitesinin kendi rektörünü seçmesini talep eden akademisyenler, gözaltına alınan ve tutuklanan öğrencilerin derhal serbest bırakılmasını istedi.

Dün başlatılan imza kampanyasına 50’den fazla akademisyen imza attı. Yayımlanan metne Imperial College, King’s College London, Edinburgh Üniversitesi, Greenwich Üniversitesi, SOAS Üniversitesi, Middlesex Üniversitesi gibi üniversitelerden akademisyenler imza attı.

Öte yandan 17 Türkiyeli kitle örgütünün oluşturduğu Demokratik Güç Birliği de bir açıklama yaparak öğrencilerin taleplerinin kabul edilmesini, atanan rektör Melih Bulu’nun istifa etmesini ve tutuklanan öğrencilerin serbest bırakılmasını istedi.

Demokratik Güç Birliği, öğrencilerin işkenceyle gözaltına alınmasını ve polis şiddetini de kınayarak öğrencilere desteklerinin devam edeceğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2021, 22:44

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER