'Boğaziçi'nde rektör yardımcılığını kimse kabul etmiyor'

Boğaziçi üniversitesi öğrenci ve hocalarının, Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasına karşı eylemleri sürüyor

'Boğaziçi'nde rektör yardımcılığını kimse kabul etmiyor'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti'de uzun yıllar siyaset yapmış olan Melih Bulu'yu rektör olarak atamasının ardından Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve hocalarının başlattığı eylemler devam ediyor.

Pandemi nedeniyle uzaktan yaptıkları derslerinin ardından okula gidip rektörlüğe sırtlarını dönerek bu atamayı reddettiklerini haykıran akademisyenler bugün yine eylemdeydi. Rektörlük önünde akademisyenler adına yapılan açıklamada ilginç de bir bilgi paylaşıldı: Atanmasının üzerinden geçen 23 günde hiçbir hoca Bulu'nun yardımcılığını yapmayı kabul etmedi. 

Açıklamada konuya ilişkin şu ifadeler yer aldı: "1 Ocak’tan beri ilkelerimizin arkasında durduğumuzu gerek kamuoyu nezdinde, gerekse kurum içi kanalları işleterek beyan etmekteyiz. Hocaları, öğrencileri, mezunları ve emekçileri ile birlikte tüm Boğaziçi Üniversitesi bileşenleri, bu atamayı reddetmektedir. 

Bugüne, yani 22 Ocak’a kadar üniversitemizde rektör yardımcılığı görevini kimsenin kabul etmemiş olması bu kolektif iradenin başarısıdır.

Yöneticilerin liyakat kıstaslarına uygun olarak demokratik yöntemlerle belirlenmesi, hem bilimsel üretim, hem de eğitim kalitesi açısından elzemdir. Bundan vazgeçmeyeceğimizin altını çiziyoruz."

Öncelikli olarak üniversiteyi ve Rumeli Hisarüstü mahallesini çevreleyen ağır polis ablukasının derhal kaldırılmasını isteyen akademisyenler, "Özerk ve demokratik üniversite mücadelemize devam ediyoruz. Buradayız / Kabul etmiyoruz / Vazgeçmiyoruz" dedi.

Kaynak: Gazete Duvar

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2021, 17:14

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tşk
Tşk - 7 ay Önce

Özerkten kastınız ney sayısı bir elin parmağını geçmeyen sayın akademisyenler. Bırakın bu gereksiz işleri bu zamana kadar katkılarınız ortada yetiştirdiğiniz gençlik sözde özgürlük en güzel özgürlük beğenmediğiniz ülkemde ama sizler bunu yine görmezden gelirsiniz çünkü sizin orada akademisliğiniz güzel ülkeme zeki akıllı insanlar yetiştirmek değil amaçınız her alanda insanları kaosa çekmek yıpratmak. sizler bunları bırakın asıl işinize dönün.

Emmi
Emmi - 7 ay Önce

Şerefsizler ordusu göyünüzü yırtsanızda s,,,,nizde bu atama kalacak yardımcıya atamayla hallederiz,şerefsizler sezer cumhurbaşkanın atadığı adama jiç sesiniz çıkmıyordu hainler ordusu hemde sonsıradaki adamı aramıştı,siz şerefsiz vatan haininisiz

Ahmet
Ahmet - 7 ay Önce

Pardon da siz kimsiniz kabul etmiyorsunuz bunların eğitimci olduğundan emin misiniz işinize bakın tâbi en iyi bildiğiniz militan yetiştirmek bu vatanın ekmeğini yiyip suyunu içip hainlik edenleri Rabbim her iki cihanda paramparça etsin inşaAllah

SIRADAKİ HABER