Bodrum belediyesi de cemevlerini ibadethane olarak kabul etti

Karşıyaka ve Konak belediyelerinin ardından Bodrum belediyesi de oy çokluğuyla cemevlerini ibadethane olarak tanıdı

Bodrum belediyesi de cemevlerini ibadethane olarak kabul etti

Muğla'nın Bodrum Belediyesi, şubat ayı olağan meclis toplantısında cemevlerinin ibadethane sayılması ve belediye tarafından yapılmasını oybirliğiyle kabul etti.

Nurol Kültür Merkezi'ndeki meclis toplantısında, sekiz gündem maddesine yer verildi. CHP'li üyeler tarafından verilen iki önerge de kabul edilerek görüşüldü.

Önergelerden biri, cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi ve yapımının belediye tarafından üstlenilmesiyle ilgiliydi.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon dahil olmak üzere çok sayıda meclis üyesinin imzaladığı, "İlçemizde yaşayan Alevi vatandaşlarımızın inanç özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması, ibadet yeri olarak kabul ettikleri cemevlerine de diğer ibadet yerlerine sağlanan imkanların sağlanarak evrensel olan inanç özgürlüğü konusunda yapılan ayrımcılığın ortadan kaldırılmasının gerektiğine olan inancımız nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin 2 Aralık 2014 tarihli kararı ile 5393 Sayılı Belediye Kanunu'nun 14/b maddesi, 15/a maddesi ve 15. maddenin 5. fıkrasının son cümlesi uyarınca cemevlerinin ibadet yeri sayılması, belediye tarafından yaptırılması ve diğer ibadet yerlerine tanınan haklardan yararlanmaları." şeklindeki önerge, oybirliğiyle kabul edildi.

Konu hakkında açıklama yapan Başkan Kocadon, "Daha önce başlayan bu çalışmayı hızlı bir şekilde tamamlamak istiyoruz, çünkü örnek olmamız lazım. Madem Bodrum Türkiye'nin en medeni, en aydınlık insanlarının yaşadığı bir bölge, hızlıca bunu yapmalıyız. Bu kararın aslında daha önce alınması gerekirdi. Dünya barış topluluğu şeklinde yaşanılan Bodrum'da bu, geç kalınmış bir karardır. Bu kararın geç alınması, bizim de bir ayıbımız ve bunu kabullenmek lazım. Bu kararımızın asıl amacı, cemevimizi açmak. Dikkat ettiyseniz önergede, 'Bodrum Belediyesi tarafından yaptırılması' ibaresini ekledik ve bunu oylamaya sunduk. Şimdi hızlı bir şekilde o yeri faaliyete geçireceğiz. Karar herkese hayırlı olsun." dedi.

Toplantıya katılan vatandaşlar da kararı uzun süre alkışlayarak destekledi. Alevi Dedesi Mustafa Eyidoğan ve Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği Başkanı Cem Yalçın, Başkan Mehmet Kocadon'a teşekkür etti.

KARŞIYAKA VE KONAK'TA CEMEVLERİ İBADETHANE OLMUŞTU 

Geçtiğimiz günlerde İzmir Karşıyaka ve Konak belediyeleri AİHM kararları doğrultusunda, cemevlerinin belediye olanaklarından diğer ibadethaneler gibi yararlanmasına oy çokluğuyla karar verdi.


Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2015, 21:10
YORUM EKLE