BM'den Ezidi Kürtler raporu: 5 bin erkek öldürüldü 7 bin kadın kaçırıldı!

Birleşmiş Milletler IŞİD'in saldırılarını raporlaştırdı

BM'den Ezidi Kürtler raporu: 5 bin erkek öldürüldü 7 bin kadın kaçırıldı!

Birleşmiş Milletler (BM) Ağustos ayından itibaren IŞİD saldırıları altındaki Ezidi Kürtlerin yaşadıklarını raporlaştırdı. Rapora göre 5 bin erkek IŞİD tarafından katledildi, 5 ile 7 bin kadın ise kaçırıldı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği yetkilileri, ağustos ayından itibaren IŞİD saldırıları ile karşı karşıya kalan Ezidi Kürtlerin yaşadıklarını belgelendiriyor.

BM rakamlarına göre, pek çok köyde yüzden fazla erkek toplu olarak öldürüldü. Katliamların yaşandığı Ağustos ayından bugüne kadar öldürülen Ezidi erkeklerin sayısı da 5 bini buldu.

5 ile 7 bin kadın kaçırıldı ve cariye olarak satıldı ya da IŞİD üyeleri tarafından alıkonuldu. Rapora göre, sadece Telafer kentinde, oluşrululan beş farklı kampta, 3500 kadın ve çocuğun tutulduğu bildiriliyor.

BM yetkililerine göre, güvenli bölgelere geçmeyi başaran neredeyse her ailede en az öldürülmüş bir erkek ve kaçırılmış kadın bulunuyor. IŞİD saldırıları nedeniyle 350 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

BM tarafından tespit edilen tekil olaylar da insanlık suçlarını gözler önüne seriyor. Sadece, Koço köyünde 400, Hardan köyünde 200 ile 300, Kiniye köyünde 70 ile 90 erkek, kadın ve çocuklardan ayrılarak katledildi. Hardan’da en az 10 erkek başı kesilerek öldürüldü.

Adnaniye köyünden kaçmak isteyen siviller bombardımana tutuldu, olayda en az 200 kişi öldü. El Şimal köyünün dışında öldürülmüş onlarca kişinin cesedi bulundu, bunlardan 4’ü engelli yaşlılardı. Bazı katliamlar sonrasında kurbanlar toplu mezarlara gömülürken, bazı olaylarda insanlar Ezidi ibadet yerlerine toplandı ve ibadethaneler içeride insanlar varken bombalarla havaya uçuruldu.

Toplu katliamların yanı sıra kadınlara cinsel ve fiziksel şiddet uygulandı. Chicago Üniversitesi’nde akademisyen Matthew Barber, kaçırılan kadın ve çocukların 4 bin 800’ünün adının tespit edildiğini, toplam sayınınsa 7 bini bulduğunu açıkladı.

IŞİD üyelerinin, ele geçirdikleri Ezidi köylerinde rasgele seçtikleri kadın ve çocukları alıkoyduğu belirtildi. Kaçmayı başaranların anlattıklarına göre, kaçırılan kadınlardan bazıları yaşlı ve yüksek rütbeli IŞİD üyeleri ile evlenmeye zorlandı, pek çoğu tecavüze uğradı ve akrabalarının yaşadığı vahşete tanıklık etmeye zorlandı.

Halen IŞİD tarafından tutulan ancak yakınlarına telefonla ulaşmayı başaran bir Ezidi Kürdü ise IŞİD’e karşı düzenlenen hava saldırılarının intikamı için öldürülmekle tehdit edildiklerini anlattı. 

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2014, 10:53
YORUM EKLE