BM ve AGİT'ten Altan kardeşler ve Ilıcak'a verilen cezaya tepki

Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı

BM ve AGİT'ten Altan kardeşler ve Ilıcak'a verilen cezaya tepki

Birleşmiş Milletler (BM) Düşünce ve İfade Özgürlüğü Özel Raportörü David Kaye ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Basın Özgürlüğü Temsilcisi Harlem Desir, 6 Türk gazeteci hakkında bugün çıkarılan müebbet hapis kararını ilişkin açıklama yaptı.

Müebbet hapis kararının  Türkiye’deki ifade ve basın özgürlüğünü baltaladığı ifade edilirken açıklamada, "Türk mahkemesinin bugün 6 gazeteci hakkında çıkarmış olduğu müebbet hapis kararı, ifade ve basın özgürlüğüne benzeri görülmemiş bir saldırı" denildi.

'ÖNEMLİ KANITLAR SUNULMADI'

Açıklamada ayrıca, "Gazetecilerin darbe girişimindeki rolleri ile ilgili önemli kanıtlar sunulmadan ve dürüst bir yargılama sağlanmadan, sadece yaptıkları çalışmalar için açıklanan müebbet hapis hükmü, Türkiye'de gazetecilik mesleği, ifade ve basın özgürlüğü için son derece büyük bir tehdit" ifadeleri kullanıldı.

Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak'ın aralarında bulunduğu FETÖ medya yapılanması davasında 6 sanık ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Tutuksuz tek sanık Tibet Murat Sanlıman beraat etmişti.

Kaynak: BirGün

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2018, 16:04

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
selmi
selmi - 2 yıl Önce

ilicaka hiç acimiyorum,ç¨nk¨oda zamaninda muhalif yazarlara ve aktivistlere ayni hosgörüsüzlügü yapiyordu.ama yinede bir gazetecinin tutuklanmasini hakli göstermez bu durum

SIRADAKİ HABER