BM İnsan Hakları Konseyi'nden Türkiye'ye 'basın özgürlüğü' eleştirisi

Türkiye’deki gazetecilere açılan davalar BM'de konuşuldu

BM İnsan Hakları Konseyi'nden Türkiye'ye 'basın özgürlüğü' eleştirisi

BM İnsan Hakları Konseyi bünyesinde hazırlanan ve Türkiye’nin insan hakları alanındaki durumunu inceleyen raporun görüşmelerinde Türkiye’ye ciddi eleştirilerde bulunuldu. İnsan Hakları Örgütü ‘Article 19’ adına söz alan konuşmacı, Can Dündar’ın 42 yıl hapis cezası istemi ile yargılandığını söyledi.

Cumhuriyet’teki habere göre, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi bünyesindeki hazırlanan ve Türkiye’nin insan hakları alanındaki durumunu inceleyen Evrensel Periyodik İnceleme Mekanizması (EPİM) Raporu’nun görüşmelerinde Türkiye ifade özgürlüğünü teminat altına almaya çağrıldı.

İnsan Hakları Konseyi tarafından hazırlanan rapor ilk olarak 27 Ocak’ta açıklanmıştı. Önceki günkü görüşmelerde Türkiye Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Ferden Çarıkçı rapor sonrası Türkiye’ye sunulan 278 tavsiyenin 199 tanesinin kabul edildiğini ve yürürlüğe girdiğini açıkladı.

GAZETECİLER CEZAEVİNDE

Görüşmelerde söz alan sivil toplum örgütleri Türkiye’deki cinsiyet eşitliği, kadınlara uygulanan şiddet, azınlık hakları ve basın özgürlüğü gibi konularda ciddi eleştirilerde bulundu. Londra merkezli İnsan Hakları Örgütü ‘Article 19’ adına söz alan konuşmacı, basın özgürlüğü ihlallerine dikkat çekti. Konuşmacı, konsey toplantılarında söz alan Türkiye temsilcisinin Türkiye’de hiçbir gazetecinin gazetecilik faaliyetinden dolayı hapiste olmadığı şeklindeki açıklamasını hatırlattı ve son dönemde ceza alan veya halen hapiste tutulan gazetecileri örnek verdi.

Bir gazete editörünün Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaretten dolayı 21 ay hapis cezasına çarptırıldığını ayrıca Hidayet Karaca’nın Aralık 2014’ten bu yana bir TV senaryosundan dolayı terör şüphesi ile hapishanede tutulduğunu, son olarak da Can Dündar’ın 42 yıl hapis cezası istemi ile yargılandığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2015, 10:41

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Amed
Amed - 5 yıl Önce

Türkiyede basın fazlasiyla özgür... ABD de hangi gazete böyle manset atabilir... Ulusal guvenlik deyip aninda sansurlerler.

SIRADAKİ HABER