BM'den Kışanak ve Anlı için Türkiye'ye çağrı

Birleşmiş Milletler, "Türk yetkililere insan haklarına tam saygı çağrısı yapıyoruz" dedi

BM'den Kışanak ve Anlı için Türkiye'ye çağrı

Birleşmiş Milletler (BM), Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı'nın gözaltına alınmasına ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye'ye insan haklarına saygı çağrısı yaptı. 

Avrupa Birliği (AB) ve ABD'nin ardından Birleşmiş Milletler (BM) de, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı'nın gözaltına alınmalarına ilişkin açıklama yaptı.

Merkezi Cenevre'de bulunan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, demokratik yollarla seçilen iki eşbaşkanın gözaltına alınmalarının, son aylarda Kürt illerinde birçok kamu görevlisinin ya görevden alındığını ya da gözaltına alınmaların son örneği olduğunu belirtti. 

Shamdasani, Türkiye'deki uygulamalara yönelik eleştiriler içeren basın toplantısında, "Türk yetkililere, olağanüstü hal zamanlarında bile yasallık, orantılılık ve gereklilik, yargı sürecine saygı, masumiyet karinesi ve adil yargılama ilkelerini anımsatmak istiyoruz. Türk hükümetine en üst düzeyde şeffaflık ve insan haklarına tam saygı çağrısı yapıyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2016, 11:39

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER