Bir gizli tanığın ifadesiyle 128 kişi tutuklandı

Tutuklananlardan biri olan Mustafa Koçak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı, Koçak, 64 gündür açlık grevinde

Bir gizli tanığın ifadesiyle 128 kişi tutuklandı

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, DHKP-C soruşturmasında emniyetten gizli tanık hakkındaki soruşturmaların akıbetiyle ilgili bilgi istedi.

Independent Türkçe'den Can Bursalı'nın haberine göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nin mahkemeye gönderdiği cevapta, bir gizli tanığın ifadeleri doğrultusunda 128 kişinin tutuklandığı ifade edildi.

Tutuklananlardan biri olan Mustafa Koçak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Koçak, 64 gündür açlık grevinde.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nden mahkemeye gönderilen yazıda, gizli tanığın 2017 yılının temmuz ayında DHKP-C'ye yönelik operasyonda tutuklanmasının ardından Etkin Pişmanlık Kanunu hükümlerinden faydalanarak tahliye edildiği belirtildi.

Gizli tanığın tahliyesinin ardından savcılıkta verdiği 6 ifadede 344 kişiyi fotoğraflarından teşhis ettiği de verilen bilgiler arasında yer aldı.

Terörle Mücadele Şubesi, gizli tanığın ifadesiyle gözaltına alınanlardan biri olan Cavit Yılmaz da Etkin Pişmanlık Kanunu'ndan faydalanarak, örgüt mensuplarını fotoğraflarından teşhis ettiğini de yazısında bildirdi.

YURTDIŞINA ÇIKIP TEKRAR DİLEKÇE YAZDI

Cavit Yılmaz, hapishaneden çıktıktan sonra yasadışı yollardan yurt dışına çıkış yaptı. Yılmaz, yurt dışına çıktıktan sonra mahkemeye gönderdiği yazıda, teşhisleri baskı ve işkence altında yaptığını söyledi.

Yılmaz, mahkemeden yazdığı dilekçenin dikkate alınmasını istedi ve talep edilmesi halinde resmi yollarla yurtdışından mahkemeye bağlanarak yazısında ifade ettiklerini anlatabileceğini söyledi.

'YENİDEN DİNLENMESİNE GEREK YOK'

Mahkeme ise Cavit Yılmaz'ın gönderdiği yazının örgüt baskısıyla yazıldığına işaret ederek, yeniden dinlenilmesine gerek olmadığına karar verdi.

Cavit Yılmaz'ın teşhis ettiği isimlerden biri de Mustafa Koçak'tı. Mustafa Koçak, Çağlayan Adliyesi'nde Berkin Elvan soruşturmasını yürüten savcı Mehmet Selim Kiraz'ın öldürüldüğü olayda, silah temin ettiği gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 

Koçak, 4 Ekim 2017'de gözaltına alınıp tutuklandı. 11 Temmuz 2019'da ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Koçak, hapis cezasına çarptırılmadan 8 gün önce 3 Temmuz'da adil yargılanma talebiyle süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladı. Koçak'ın açlık grevi 64 gündür devam ediyor.

Tıkla, Demokrat Haber’e Şimdi Destek Ol >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER