Bir ay geçmesine rağmen rapor hazırlanmadı: Sise Bingöl'ün durumu kötüye gidiyor

85 yaşında tutuklu bulunan Bingöl'ün serbest bırakılması talep ediliyor

Bir ay geçmesine rağmen rapor hazırlanmadı: Sise Bingöl'ün durumu kötüye gidiyor

Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi'nde tutulan 85 yaşındaki Sise Bingöl, 2 Kasım'da hem hastalığıyla ilgili son durumların tetkiki hem de cezaevinde kalmaya elverişli olup olmadığıyla ilgili rapor çıkarılmasına ilişkin Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılmıştı.

8 gün boyunca hastanede tedavi edilen Bingöl için raporun 15 gün sonra hazırlanacağı belirtilmişti. Ancak, bir ay geçmesine rağmen rapor henüz hazırlanmadı. İnsan hakları savunucuları, Bingöl'ün durumunun her geçen gün kötüye gittiğini belirterek, serbest bırakılmasını talep etti.

Bingöl'ün avukatı Gülşen Özbek, Mersin Üniversitesi tarafından hazırlanması beklenen raporun henüz kendilerine ulaşmadığını, ulaşır ulaşmaz Bingöl'ün tahliyesi için başvuru yapacaklarını söyledi. Özbek, heyetten bir doktorun imzasının eksik olması nedeniyle raporun geciktiğini söyledi.

'TECRİT ALTINDA TEDAVİ EDİLEMEZ'

Bingöl'ün hastalığının ilerlediği yönünde bilgiler aldıklarını söyleyen Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAYDER) Eş Başkanı Ebedin Aktaş da, bu yüzden hastanenin 'cezaevinde kalamaz' raporu verdiğini söyledi. Aktaş, "Hastaneye kaldırılmasına rağmen tecrit altında yapılan tedavi doğru bir yöntem değildir, hukuksuzluktur, adaletsizliktir. 85 yaşında bir kadının ranzaya kelepçelenerek tedavi görmesi ahlaki değildir" dedi.

'İHTİYAÇLARINI TEK BAŞINA KARŞILAYAMIYOR'

Bingöl'ün kendi ihtiyaçlarını tek başına karşılayamadığını ifade eden Aktaş, "Yanında olan arkadaşlarının desteğiyle yaşamını idame ettirmektedir. Giyinmesinden tutun uyuyup uyanmasına, oturmasına kadar arkadaşlarının desteğiyle ayakta durabiliyor. Yaşamını ancak bu şekilde sürdürebiliyor. Sise Ana 85 yaşın üstündedir, kendi ihtiyacını karşılayabilecek biyolojik yaşı aşmıştır. Bunlardan kaynaklı evinde son anlarını yaşaması talebinde bulunuyoruz. Adalet Bakanlığı'na çağrımız, Sise Ana'nın bir an önce tahliye edilmesidir" dedi.

Bingöl'ün durumunun cezaevi ortamında her geçen gün daha kötüye gittiğini kaydeden İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şube Eş Başkanı Hakkı Demir de, "Bingöl bir an önce hastanede özgür bir şekilde tedavi edilmelidir. Ailesiyle birlikte olacak şekilde bir ortamın yaratılması için serbest bırakılması gerekiyor. 85 yaşında olan birinin cezaevinde kalmayacağı kesin bir şekilde ortadır. Yasalar da bunu gösteriyor. Ama ısrarla cezaevinde tutulmasını insan hakları ihlalleri olarak görüyoruz" dedi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2018, 21:35

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER