Bir askerin tanıklığıyla Sivas Katliamı: Madımak'a götürülüş sebebimiz belki de sadece katliamı izlemekti

Mesut Figançiçek, 2 Temmuz 1993'te Madımak'ta yaşanan olaylara müdahale etmek için sevk edilen askeri birlikte görevli bir erdi.

Bir askerin tanıklığıyla Sivas Katliamı: Madımak'a götürülüş sebebimiz belki de sadece katliamı izlemekti

Türkiye tarihinin en karanlık olaylarından biri 2 Temmuz 1993 günü Sivas’ta yaşandı. Pir Sultan Abdal şenlikleri için kente gelen 33 aydın, yazar, şair ve sanatçı ile iki otel çalışanı, Madımak Otel’de yakılarak katledildi. Katliama karışan bazı kişiler yargılansa da olayın üzerindeki sis perdesi hiçbir zaman kalkmadı. Mesut Figançiçek, o gün yaşanan olaylara müdahale etmek için sevk edilen askeri birlikte görevli bir erdi. 27 yıl sonra, ilk kez DW Türkçe’ye konuşan Figançiçek, olay yerine geç götürüldüklerini söylüyor. Ona göre, Madımak Otel’in önüne bir saat erken götürülseler, belki de bir katliam olmayacaktı. Bununla birlikte Figançiçek, olay yerine vardıklarında silahlarında mermi olmadığını fark ettiklerini söylüyor. Mesut Figançiçek, 27 yıldır halen oraya niye götürüldüklerini merak ediyor.

Olay yerine vardıklarında şaşkınlık içerisinde olduğunu, boş silahlar ve teçhizatsız bir şekilde otele götürüldüklerini belirten Figançiçek, 'Silahlarımızda mermi yoktu, öyle bir şaşkınlıkla geldik ki, o ara fark ettim ki kurşun yok" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2020, 22:31

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER