Biontech aşısı ile ilgili anlaşma imzalandı

Sağlık Bakanı Koca, Twitter hesabından duyurdu

Biontech aşısı ile ilgili anlaşma imzalandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Biontech ve Pfizer şirketlerinin ürettiği koronavirüs (Covid-19) aşısı için anlaşma imzalandığını duyurdu. 

Twitter hesabından açıklama yapan Koca, "BIONTECH aşısı ile ilgili anlaşmanın imzalanmak üzere olduğunu dün sizlerle paylaşmıştım. Bu gece 04.30 itibariyle anlaşma imzalandı. Yapılan anlaşmaya göre bu yıl için ayrılan, depolarda hazır beklediğini PROF. DR. UĞUR ŞAHİN (Biontech CEO'su) hocamızın açıkladığı doz miktarı 550.000 dozdur. Bu miktarın Türkiye’ye yıl sonuna kadar ya da ocak ayı başında gelmesi beklenmektedir" dedi.

Türkiye'ye mart ayı sonuna kadar 4.5 milyon doz aşı teslim edileceğini aktaran Koca, "Anlaşmamıza göre tarafların mutabakatı ile 30 MİLYON doza kadar aynı şartlarda aşı temin edilebilecektir. Gecikmenin nedeni üreticinin aşının üretiminden kaynaklanabilecek sorunlarla ilgili SORUMLULUK KABUL ETMEK İSTEMEMESİYDİ. Bu konuda üreticinin sorumluluğunun sözleşmenin mali büyüklüğü ile sınırlı tutulmasında anlaşıldı" ifadelerini kullandı. 

"Bu aşıyı kullanmak için vatandaşlarımızdan ONAM ALINACAK" diyen Koca, şöyle devam etti: 

"Bu anlaşmanın hayata geçmesinde engellerin ortadan kalkmasında PROF. DR. UĞUR ŞAHİN hocamızın büyük emekleri vardır. Türkiye için yaptığı ayrıcalık unutulmayacaktır. Kendisine milletimiz adına bir kez daha teşekkür ederim." 

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2020, 15:10

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER