Bilgi Üniversitesi, Aylin Nazlıaka'nın panelini engelledi

Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın konuşacağı 'Kadına Şiddete Hayır' paneli Bilgi Üniversitesi rektörü tarafından engellendi

Bilgi Üniversitesi, Aylin Nazlıaka'nın panelini engelledi

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın Bilgi Üniversitesi’nde katılacağı “Kadına Şiddete Hayır” paneli üniversite yönetimi tarafından engellendi.

Durumu değerlendiren Nazlıaka, “Bu saatten sonra ‘Avrupa bizi konuşturmuyor’ deme hakkı da yoktur” dedi.

Bilgi Üniversitesi öğrencilerinin davetlisi olarak Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü’ne giden Nazlıaka, rektörün paneli son dakika iptal ettiği bilgisini aldı. Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ege Yazgan, Nazlıaka’yı arayarak “Üzerimde çok baskı var” diyerek özür diledi.

ÜNİVERSİTELER ENGELİN DEĞİL BİLİMİN YUVASIDIR

Konuyla ilgili açıklama yapan Nazlıaka, “Üniversiteler şiddetin, engellemelerin değil; bilimin yuvasıdır. Muhalif kimliğimizden dolayı bizi salonlarda, kürsülerde, meydanlarda, üniversitelerde konuşturmamaya ant içenlerin, bu saatten sonra ‘Avrupa bizi konuşturmuyor’ deme hakkı da yoktur” dedi.  

Referandumda kararının “hayır” olduğunu açıklayanlara dönük hukuksuzlukları hatırlatan Nazlıaka, “Mağduru oynama konusunda iktidarın eline kimse su dökemiyor. Aynı mağdurlar işine gelmeyince bizlerin sesini kısmak için elinden geleni yapıyor. Türkiye’nin politikası bundan sonra 'Avrupa bizi konuşturmadı, biz mağduruz, ama biz de içerideki muhalifleri konuşturmayacağız' üzerinden mi şekillenecek? “ diyerek tepkisini dile getirdi.

REKTÖRE KİMİN, NEDEN BASKI YAPTIĞINI İYİ BİLİYORUZ

Aylin Nazlıaka, “Bizim ihtiyacımız olan şey mekanlar değil aynı mekanı paylaşan yüreklerdir. Ülkemizin ihtiyacı olan şey; baskıcı ve tek adamcı bir sistem değil herkesin kendini özgürce ifade ettiği demokrasi ortamıdır. Biz tüm engellere rağmen arkadaşlarımızla buluştuk. Ama benim bizi yok saymak isteyenlere bir çift sözüm var: İnsan onuru, haysiyeti, vicdanı, makamlardan, koltuklardan önce gelir. Bugün bizlerin sesini kısmaya çalışanlar, kendi haysiyetlerinin sesini kısıyor olmasın?” diye sordu.

KAMUOYUNA DUYURU

İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Ege Yazgan ise konu hakkında şu açıklamayı yaptı:

"15.03.2017’de sosyal medya kanallarında Milletvekili Sayın Aylin Nazlıaka’nın konuk olacağı bir etkinliğin planlanmakta olduğunu gördük. Konuyu incelediğimizde gerekli izin prosedürlerinin işletilmediğini ve ilgili birimlere başvurulmadığını tespit ettik. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde bir etkinliğin düzenlenebilmesi ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınabilmesi için, izin prosedürlerinin işletilmesi ve ilgili birimlere başvurulması gerekmektedir. Oysa bu durumda girişimin Sayın Nazlıaka’nın katılacağı bir toplantı olarak bildirilmediği, olağan bir öğrenci kulübü toplantısı olarak belirtildiğini gördük. Üniversite iç yönetmeliklerine uygun şekilde başvurusu yapılmayan hiçbir etkinliğin gerçekleştirilemeyeceği de açıktır.

Sayın milletvekiline, bilgimiz dışında öğrencilerimiz tarafından toplantıya izin verildiği aktarılmıştır. Bu gelişmeler üzerine kendisini telefonla aradım. Aramamın nedeni, Sayın Nazlıaka’yı ve üniversitemizi zor durumda bırakan bu gelişmeden dolayı özür dilemekti. Bu konuşma sırasında hiç bir biçimde “baskı altında olduğum" terimini kullanmadım. Böylesi bir durum da vaki değildir. Kendisine yalnızca güvenlik hususundaki hassasiyet ve endişelerimi aktardım. Kendisini her zaman Rektörlük olarak kampüsümüzde ağırlamaktan memnuniyet duyacağımızı da belirttim.

İstanbul Bilgi Üniversitesi bugüne kadar yılda 1000’den fazla etkinliğe ev sahipliği yapan, farklı görüşlere kapılarını açmaktan çekinmeyen bir üniversitedir. Bundan sonra da aynı demokratik ve çoğulcu tavrını koruyacaktır."

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2017, 23:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER