Biden: İran kontrol altına alınmazsa, Türkiye ve Mısır da nükleer silah geliştirir

İran, 2015'te ABD, Çin, Rusya, İngiltere, Fransa ve Almanya ile Nükleer Anlaşma imzalamıştı ve ABD bu anlaşmadan 2018'de çekilmişti

Biden: İran kontrol altına alınmazsa, Türkiye ve Mısır da nükleer silah geliştirir

ABD Başkanı seçilen Joe Biden, ABD merkezli The New York Times gazetesine, başkanlık döneminde gerçekleştireceği faaliyetleri hakkında konuştu.

ABD Başkanlık seçiminin galibi Joe Biden, "İran'ın nükleer gelişimini kontrol altına alacak fonksiyonel bir anlaşma bölgede istikrarın sağlanması için en iyi çözüm. Aksi takdirde Suudi Arabistan, Türkiye, Mısır ve bölgedeki diğer ülkeler de nükleer silah geliştirmeye çalışacaktır ki bu en son isteyeceğimiz şey" dedi.

Anka'nın aktardığı habere göre, Biden, “İran'ın nükleer gelişimini kontrol altına alacak fonksiyonel bir anlaşma bölgede istikrarın sağlanması için en iyi çözüm. Aksi takdirde Suudi Arabistan, Türkiye, Mısır ve bölgedeki diğer ülkeler de nükleer silah geliştirmeye çalışacaktır ki bu en son isteyeceğimiz şey" ifadelerini kullandı.

Biden, İran ile yapılacak müzakerelere sadece  İran Nükleer Anlaşması olarak da bilinen Ortak Kapsamlı Eylem Planı'nı (JCPOA) imzalayan ülkelerin değil “İran’ın Arap komşuları” olan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin de dahil edilmesi gerektiğini söyledi.

İran, 2015'te ABD, Çin, Rusya, İngiltere, Fransa ve Almanya ile Nükleer Anlaşma imzalamıştı ve ABD bu anlaşmadan 2018'de çekilmişti.

'ÇİN KONUSUNDA, TRUMP'DAN FARKLI POLİTİKA İZLEMEYECEĞİM'

Biden, başkan olduğunda Çin konusunda ABD Başkanı Donald Trump'tan  farklı bir politika izlemeyeceğini, Çin’e karşı en iyi stratejinin Asya ve Avrupa’daki müttefiklerle “uyumlu bir strateji” inşa edilmesinden geçtiğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2020, 16:15

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER