'Biden Erdoğan’dan özür diledi'

Biden'ın Türkiye’yi de sorumlu tutan açıklamaları nedeniyle özür dilediği öne sürüldü

'Biden Erdoğan’dan özür diledi'

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayarak, Türkiye’ye yönelik ifadelerinden dolayı özür dilediği öne sürüldü.

ABD Başkan Yardımcısı Biden’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak, Türkiye veya bölgedeki diğer müttefik ve partnerlerin kasten Suriye’de Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) veya diğer şiddet yanlısı aşırıcıların büyümesine destek verdiği veya imkan sağladığına yönelik oluşan herhangi bir imadan dolayı özür dilediği öne sürüldü.

NE OLMUŞTU?


ABD Başkan Yardımcısı Biden, Harvard Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada IŞİD tehdidinde aralarında Türkiye’nin de olduğu ABD’nin müttefiklerini sorumlu tutarak bu ülkeleri Suriye’deki gruplara sağlanan desteği durdurmaya ikna edemediklerini anlatmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sabah bayram namazı çıkışında ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Türkiye’yle ilgili açıklamalarına yanıt verdi.

Erdoğan, “Bu konuda eğer Biden, bu tür ifadeler kullandıysa, Biden benim için tarih olmuştur. Asla benden böyle bir ifade sadır olmamıştır, bir. İki, bir defa Türkiye, ki o dönem hükümetteyiz, ben başbakanım ve bu dönemde de yine kesinlikle başta IŞİD olmak üzere hiçbir terör örgütüne, bakın terör örgütü diyorum, bizim en ufak bir yardımımız olmamıştır. Bunu kimse ispatlayamaz.

Sayın Biden eğer Harvard’da böyle bir şey söylediyse, bizden özür dilemesi lazım. Bakın bunu da açıkça söylüyorum. Öyle ufak tefek çevresinden dolaşarak yapılacak açıklamalar bizim kabulümüz değildir.” (İMC)

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2014, 22:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
ARAS
ARAS - 4 yıl Önce

amerikanın koalisyonunun ne kadar kurnazca hareket ettiğinin göstergesidir.işide arada bir uçaklarla saldirmasi tamamen siyasetine hizmet ediyor.