Beyoğlu'ndaki görüntülere HDP'den tepki: Savaş esiri mi yakalıyorsunuz?

Beyoğlu’nda sokağa çıkma yasağı ihlal eden ve işçi oldukları belirtilen bazı yurttaşlara polisler tarafından idari işlem yapma tarzı büyük tepkilere neden oldu

Beyoğlu'ndaki görüntülere HDP'den tepki: Savaş esiri mi yakalıyorsunuz?

İstanbul Beyoğlu'nda yeni tip Koronavirüs günlerinde uygulanan sokağa çıkma yasağını ihlal eden 13 kişilik grubu polis yakaladı. Topluca gezen, 13 kişinin her birine 3 bin 150 lira para cezası kesildi. Ancak polisin kişilere yüzleri duvara dönük bir şekilde işlem yapması tepki topladı. Görüntüler bazı milletvekilleri tarafından ‘Sıradan faşizm’, ‘Darbe uygulaması’, ‘Savaş esiri’ şeklinde yorumlandı. 

Görüntülerde yasağı ihlal eden 13 kişinin yüzü duvara sırtı polise bakacak şekilde sıralandığı görülüyor. Polislerden biri de vatandaşlara 'karşıya bakmaya devam beyler' diyor. 

Olaya ilişkin sosyal medya hesaplarından tepki gösteren bazı siyasetçilerin paylaşımları şu şekilde:

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Serpil Kemalbay:

"Anayasasız, yasasız yönetme keyfi; halkın iradesinin her gün çiğnendiği Saray devletinin sıradan faşizmi!"

HDP Milletvekili Murat Sarısaç:

"Savaş esirimi yakalıyorsunuz? Size verilen yetkileri, insanların onurunu zedelemeden, insanları aşağılamadan uygulamak bu kadar mı zor? Sadece yasada kanunda öngörülen yaptırımları uygulamak bu kadar mı yetersiz geliyor size?"

HDP Milletvekili Murat Çepni:

"Yer: Beyoğlu. İşçileri koronaya rağmen çalıştıran fırsatçı iktidarının sokağa çıkma yasağına uymayanlara insanlık dışı muamelesi. Hem para cezası hem darbe uygulaması!”

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2020, 19:20

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yasin Gümüşten
Yasin Gümüşten - 13 ay Önce

Uyuşturucu arayan bir toplumu mu savunuyorsunuz rezilsiniz alçaksınız nerden saldıracağını şaşırmışsınız. 12 kişi birlikte torbacının peşinden koşarken polislere yakalanıyor ama üstlerin den bir şey çıkmayınca polisler yasakta dışarı çıktıkları için ceza kesiyorlar. İyi yapmışlar ne yapsalardı selfi mi çekilselerdi

Dursun Öztürk
Dursun Öztürk - 13 ay Önce

Onların neden orda oldu belli en yakın zamanda işAllah bunları savunan kişileri yakalamayı nasip et yarabbim

SIRADAKİ HABER