'Beyaz Saray, Fethullah Gülen'i ABD'den çıkarma hazırlığında' iddiası

Trump yönetiminin, Gülen'in iadesinin hukuki yollarının araştırılmasını istediği belirtildi

'Beyaz Saray, Fethullah Gülen'i ABD'den çıkarma hazırlığında' iddiası

Beyaz Saray'ın, Türkiye ile ilişkilerini güçlendirmek için Fethullah Gülen'i ABD'den çıkarmanın hukuki yollarını aradığı iddia edildi.

ABD'de yayın yapan NBC News'te yer alan habere göre, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminde yer alan üst düzey yetkililerin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti dolayısıyla Suudi Arabistan yönetimi üzerindeki baskısını azaltması için, Gülen'i ABD'den çıkarma hazırlığında olduğunu aktardı.

Bu kapsamda ABD Adalet Bakanlığı'na ve FBI'a Gülen'in iadesinin gündeme alınması direktiflerinin verildiğini aktaran NBC, konu hakkında bilgili 4 kişiye dayandırdığı haberinde, İç Güvenlik Departmanı'na Gülen'in ABD'deki yasal statüsü hakkında bilgi vermesi konusunda talimat verildiğini aktardı.

Beyaz Saray'ın Gülen'in ABD'deki oturum izniyle ilgili detaylı bilgi istediğini aktaran kaynaklar, kendisinin 1990'ların sonundan bu yana Pennsylvania eyaletinde ikamet ettiğini ve Yeşil Kart sahibi olduğunu belirtti.

NBC'nin konuyla ilgili soru yönelttiği Ulusal Güvenlik Konseyi, FBI, Dışişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, İç Güvenlik Bakanlığı ve Gülen'in avukatı, soruları cevapsız bıraktı.

Konuyla ilgili NBC'ye açıklama yapan bir Türk yetkili, Türk hükümetinin Kaşıkçı davası ile Gülen'in iade süreci arasında bir ilişki kurmadığını söylerken, "ABD'nin Gülen'in iadesi konusunda aksiyon almasını istiyoruz. Bundan bağımsız olarak, Kaşıkçı davasıyla ilgili soruşturmamızı da sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: T24 

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2018, 20:55

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER