Berna Laçin’in tiyatro oyununun engellenmesi Meclis’e taşındı

“2002 – 2020 yılları arasında yıllar bazında Türkiye genelinde illere göre 25 Şubat tarihi itibariyle hangi oyunların gösterimi engellenmiştir?”

Berna Laçin’in tiyatro oyununun engellenmesi Meclis’e taşındı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Berna Laçin’in “Hayal Satıcısı” isimli oyununun Samsun’da sahnelenmesinin iptalini Meclis gündemine taşıdı.

Tanrıkulu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy tarafından cevaplanması talebiyle verdiği soru önergesinde, Berna Laçin’in kadına yönelik erkek şiddetini konu alan oyununun 9 Mart 2020’de Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde sahnelenecek iken, ilgili belediyenin salonu vermekten vazgeçtiğine dikkat çekti.

Tanrıkulu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’a şu soruları yöneltti:

*Kadına şiddet konusunu ele alan “Hayal Satıcısı” isimli oyun için önceden belirlenen salonun iptal edilmesinin gerekçesi nedir?

*Berna Laçin'in Elazığ’daki deprem sonrası sosyal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle hakkında soruşturma başlatılmasının akabinde oyunlarının sergilenmemesi için talimat verildiği iddiaları doğru mudur?

*İddialar doğru ise, ilgili talimat kim ya da kimler tarafından verilmiştir?

*2002 – 2020 yılları arasında yıllar bazında Türkiye genelinde illere göre 25 Şubat tarihi itibariyle hangi oyunların gösterimi engellenmiştir?

*Bahse konu olan oyunların iptal gerekçeleri nedir?

LAÇİN “SANAT İLLA SAHNEDE OLACAK DİYE BİR KURAL YOK” DEMİŞTİ

Berna Laçin, oyununun belediye salonunda oynanmasının engellenmesi sonrası Doğa Koleji oyun için sahne vereceğini açıklamış, ancak daha sonra bu karardan vazgeçmişti.

Laçin yaptığı açıklamada, “Sanat illaki sahnede olacak diye bir kural yok. Meydanlar, parklar var. Hiç olmadı evde oynarım ama yine oynarım. Tüm seyircilerle Samsun’da aynı tarihte buluşacağız" demişti.

Cumhuriyet’ten Öznur Oğraş Çolak’a konuşan Laçin, Samsun’da Gerçek Taraf adlı yerel gazetenin sürekli kendisi hakkında olumsuz haber yaptığını, belediye ve okulun haberlerden sonra kendisine sahne vermediğini belirterek şunları demişti:

“Benim oyunum kadın sorunu üzerine bir nevi sosyal sorumluluk projesi. Bir Cumhuriyet kadınının sahnelediği, kadına şiddetle ilgili oyunu sansürlüyorlar. Üstelik bunu, Atatürk’ün ayak bastığı ve tüm kadınlara haklarını verdiği bir şehirde; Samsun’da yapıyorlar. Tüm biletler satıldı. Buradan sesleniyorum… Ben o oyunu Samsun’da oynayacağım. ‘Sanat illa sahnede olacak’ diye bir kural yok. Meydanlar, parklar var. Hiç olmadı evde oynarım ama yine oynarım. Tüm seyircilerle Samsun’da aynı tarihte buluşacağız.”

OYUN ATAKUM BELEDİYESİ SALONUNDA

Berna Laçin, dün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda oyunun 9 Mart'ta Samsun Atakum Belediyesi Kültür Sanat ve Eğlence Merkezi'nde oynanacağı bilgisini paylaştı.

LAÇİN HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

Berna Laçin hakkında 24 Ocak 2019'da meydana gelen Elazığ depremi sonrası yaptığı şu paylaşımlar nedeniyle soruşturma başlatılmıştı:

"Biz her şeyimizi verelim o ayrı, ama neden hala deprem anı ilk akla gelen para toplamak? Onca toplanan deprem vergisine n'oldu?"

"Hop güncelleme 6.5... Biliyorsunuz bir dereceden sonra o ilde vergi filan depremden dolayı muafiyet alıyor."

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2020, 12:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER