Berna Laçin'in beraatine savcılıktan itiraz

Anadolu 59. Asliye Ceza Mahkemesi, sanatçı Berna Laçin'in beraat kararına itiraz etti

Berna Laçin'in beraatine savcılıktan itiraz

Oyuncu Berna Laçin hakkında “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” gerekçesiyle yargılandığı davada Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı verilen beraat kararını usul ve yasaya aykırı bularak istinaf kanun yoluna başvurdu.

Başsavcılıktan yapılan açıklamada, Berna Laçin’in “‘@bernalacin35” adlı Twitter hesabından 3 Temmuz 2018’de halkın dini değerlerini aşağılayıcı mahiyette bir yazı yayınladığı ve bu yazıya karşılık muhtelif sosyal medya sitelerinde yoğun tepkiler oluştuğu’ belirtildi.

Anadolu 59. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın 19 Şubat’taki karar duruşmasında, “sanığın eyleminin ifade özgürlüğü sınırları kapsamında gerçekleştiği ve ayrıca kamu barışını bozma amacıyla yapıldığı yönünde delil bulunmadığı” gerekçe gösterilerek beraat kararı verildiği belirtilen açıklamada, verilen kararın Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiği bilgisi verildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Sanığın kamuoyuna yansıyan idam tartışmalarına hiçbir katkısı olmayan, nesnel bir veriye dayanmayan ve dosyada mevcut verilere göre büyük tepki alan ifadelerinin halkın dini değerlerini aşağılayıcı ve kamu barışını bozmaya elverişli nitelik taşıdığı, bu suretle de atılı suçu işlediğine dair mahkumiyetine yeterli delil bulunmasına rağmen verilen beraat kararının usul ve yasaya aykırı olduğu kanaatine varılarak yasal süresi içinde istinaf yoluna başvurulup kararın kaldırılması talebinde bulunulmuştur.”

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2019, 15:01

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER