Berlin'li Aleviler Erdoğan'a kızgın

Hükümetin Muharrem ayı sebebiyle Almanya'ya dede göndermesi tepki topladı...

 Berlin'li Aleviler Erdoğan'a kızgın

Hükümet Muharrem ayı dolayısıyla Alevi dedelerini Avrupa'ya gönderdi. Diyanetin aracılığıyla Cem Vakfı'nın organize ettiği bir dede grubu Avrupa'daki Alevilere Muharrem Ayı süresince hizmet vermek üzere görevlendirildi. Berlin Alevi toplumu ise hükümetin dede göndermesine tepki gösterdi.

Berlin'de yaşayan Aleviler, şunları kaydetti:

"Berlin Alevi Toplumu otuz yılı aşkındır dini törenlerini hiçbir resmi ya da yarı resmi devlet kurumunun desteğine başvurmaksızın gerçekleştirmektedir. Aleviler yüzyıllardır toplumda marjinalize ve izole edilerek Sünni İslam inancına asimile edilmeye çalışılmışlardır. Alevilere yapılan baskılar hala devam etmektedir. Erdoğan'ın hükümeti de Alevilerin dini statüsünü halen inkar etmektedir.

Bu baskıcı asimilasyon politikası karşısında Aleviler şimdi herzamankinden daha çok kenetlenmek ve birlik içerisinde hareket etmek zorundadır. Alevilerin eşitlik ve adalet mücadelesi ancak geleneksel yapılarını korumalarıyla devam ettirilebilir ve başarıya ulaşır. Bu yapı içersinde dini erkanın, Alevilerin değer ve normlarını inkar edenlere hizmet etmesi kabul edilemez. Cem Vakfı tam da bunu yaparak Alevilerin inancını hiçe sayan ve varlıklarını reddedenlere hizmet etmektedir.

Berlin Alevi Toplumu kendilerine ait mekanlarında ve etkinliklerinde Aleviliğin özüne aykırı hareket eden bu dedelerin yer almasına müsamaha göstermeyecektir." (gerçek gündem)

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2013, 12:35
YORUM EKLE