Berkin ve Ali İsmail'i andığı için birinciliği alınan Işıtan Önder için Milli Eğitim cezada ısrar ediyor

Okul birinciliği elinden alınan Işıtan Önder’in cezasını bozan mahkeme kararına İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü itiraz etti

Berkin ve Ali İsmail'i andığı için birinciliği alınan Işıtan Önder için Milli Eğitim cezada ısrar ediyor

Mezuniyet töreninde Berkin Elvan’ı ve Ali İsmail Korkmaz’ı andığı için okul birinciliği elinden alınan Işıtan Önder’e üniversite yolunu açan mahkeme kararına İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün itiraz ettiği ortaya çıktı.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre itiraz, Önder’e verilen cezanın bozulmaması durumunda “kaos ortamının oluşacağı ve kamu düzeninin bozulacağı” gerekçesine dayandırıldı.

İzmit Gazi Anadolu Lisesi öğrencisi Işıtan Önder yüksek dereceyle bitirdiği okulun 12 Haziran 2014 tarihli mezuniyet törenindeki konuşmasında “Bu kürsüde aklıma Berkin Elvan’ın ve Ali İsmail Korkmaz’ın gelmemesi herhalde imkânsız, çünkü bu insanların eğitim hakları, yaşam hakları da gasp edildi. Bu yapılan gaspa en büyük cevabı tarih verecek, en büyük cezayı tarih kesecektir” dedi. Konuşması nedeniyle Önder kınama cezası aldı, ailesi tarafından karara yapılan itiraz ilçe öğrenci disiplin kurulu tarafından reddedildi ve ceza onandı.

Önder ailesi Eğitim–Sen’in de hukuki desteği ile kınama cezasının yürürlüğünün durdurulması ve iptali için Kocaeli 2. İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı ile Işıtan Önder, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Radyo Sinema Televizyon Bölümü’nü kazandı, ancak İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Önder üniversitede okurken davayı Sakarya Bölge İdare Mahkemesi’ne taşıdığı ortaya çıktı.

'KAOS ORTAMI OLUŞACAK, KAMU DÜZENİ BOZULACAK'

İtirazda, konuşmanın siyasi olduğu belirtilirken Önder’in mezuniyet konuşmasındaki “Büyük cevabı tarih verecek, en büyük cezayı tarih kesecektir” ifadeleri için de “Kaldı ki tarihin hesap soracağına dair beyanların muhatabının kim olduğu sorulduğunda, düşünüldüğünde konuşmanın niteliği ve amacı gözler önüne serilecektir” değerlendirmesi yapıldı. Davacının öğrenci olduğu belirtilen itirazda, “Düşünceyi açıklama hakkının kullanıldığını ileri sürmek mümkün değildir. Aksine hüküm kurulması halinde toplumda kaos ortamı oluşacak ve kamu düzeni bozulacaktır” denildi.

Öte yandan Danıştay, başka dosya üzerinde, Önder’in okul birinciliğinin elinden alınmasına yol açan yönetmelikteki “okul öğrenci ödül ve disiplin kurulununun da görüşü alınarak… davranış puanı indirilmiş ve iade edilmemiş” ibaresinin yürütmesini durdurdu.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2015, 14:05

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER