Berkin Elvan davasında TRT'ye suç duyurusu

Dava ertelendi

Berkin Elvan davasında TRT'ye suç duyurusu

Gezi Parkı protestolarında polisin attığı gaz fişeğiyle hayatını kaybeden Berkin Elvan davasının 2'nci duruşması görüldü. Mahkeme, "kaçma şüphesinin bulunmaması" nedeniyle sanık polisin tutuksuz yargılanma halinin devam etmesine karar verdi. Dava 13 Aralık tarihine ertelendi.

Berkin Elvan davasının 2'nci duruşması İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık polis memuru Fatih D.'nin  duruşmaya getirilmedi ve ifadesinin, SEGBİS'le alınacağı açıklandı. SEGBİS'te yaşanan sorun ve elektrik kesintisi nedeniyle Fatih D.'nin ifadesi alınamadı.

Elvan ailesinin avukatları sanık polisin tutuklanmasını talep etti; ancak mahkeme, sanığın 'kaçma şüphesinin bulunmaması' nedeniyle tutuksuz yargılanma halinin devam etmesine karar verdi. Fatih D, İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3'üncü kez hâkim karşısına çıkacak.

ARAMA NOKTASI OLUŞTURULDU

İstanbul Adalet Sarayı’na vatandaş girişi yapılan 3 ayrı ana girişe polis ekipleri konuşlandırıldı. Çağlayan Metrobüs Durağı köprüsünün altında bekleyen bir ekip, giriş yapacak sivil vatandaşların üzerlerini ve çantalarını ararken, adliyenin karşısındaki meydana arama noktası oluşturuldu. 

Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan ile yakınları, bir süre meydanda bekledikten sonra duruşmayı izlemek üzere adliyeye giriş yaptı.

Adliye giriş sırasında sıkı bir aramadan geçirilen izleyiciler mahkeme koridorunda da aramaya tabi tutuldu. Saat 10.30'da ise duruşma salonunun kapısı açıldı ve avukatlar ile izleyiciler salona alındı.

Duruşmada ilk olarak kimlik kontrolü yapıldı. Ardından da sanık polis memuru Fatih. D'nin  duruşmaya getirilmediği ve ifadesinin, SEGBİS'le alınacağı açıklandı. Mahkeme gelen evrakları da açıkladı. Berkin'in vurulma anına ait görüntülerin TÜBITAK tarafından iyileştirildiği ve bu görüntülerin mahkemeye hard diskle gönderildiği kaydedildi. 

Van Ağır Ceza'ya SEGBİS bağlantısında sorun olduğu için 15 dakika ara verildi. 

Avukat Can Atalay; TÜBITAK Berkin'in vurulmasına ait görüntüleri iyileştirmek bir yana tamamen bozmuş ve delilleri karartmış. TÜBITAK esas görüntüleri iyileştirmek yerine olay anına ait dışındaki görüntüleri iyileştirmiş. TRT'ye yazısı nedeniyle suç duyurusunda bulunulmasını talep ediyoruz.

Berkin Elvan'ın avukatı Çiğdem Akbulut: Bugün burada olamayan Berkin'in 16 avukatı şuan tutuklu ve cezaevinde. Elvan ailesinin avukatları sanık polisin tutuklanmasını talep etti; ancak mahkeme, sanığın 'kaçma şüphesinin bulunmaması' nedeniyle tutuksuz yargılanma halinin devam etmesine karar verdi. Dava, 13 Aralık'a ertelendi.

TRT: ALTYAPIMIZ UYGUN DEĞİL

Cumhuriyet'ten Canan Coşkun'un haberine göre, davanın soruşturma aşamasında Ulusal Kriminal Büro, Berkin Elvan’ın vurulma anına ilişkin TOMA kamerasına ait görüntüler üzerinde inceleme yapmış, inceleme ile Berkin Elvan’ı ZET silahı (gaz fişeği silahı) ile vuran polisin kimliği belirlenmişti. Davanın görüldüğü mahkeme de iyileştirilmesi amacıyla görüntüleri TÜBİTAK ve TRT'ye göndermişti. TRT mahkemenin yazısına şöyle yanıt verdi:

"Söz konusu dosyada söz edilen eski dönemlerde çekilen görüntülerin iyileştirilmesi hususu filmler için geçerli olup CD ve kasetlere aktarılan veya güvenlik kamerası gibi teknik cihazlardan alınan görüntülerin iyileştirilmesi ve netleştirilmesi kurumumuzun teknolojik altyapısının yayına yönelik oluşturulmuş olması nedeniyle istenen incelemelere uygun olmaması ve anılan dosya ile gönderilen bilgi ve belgeleri inceleyecek yeterlilikte bir uzman bilirkişi bulunmadığından talebinize konu hakkında herhangi bir işlem yapılamamaktadır."

Dava kapsamında TÜBİTAK daha önce mahkemeye gönderdiği yazıda söz konusu talebe şöyle yanıt vermişti: “Adli analiz talepleri, kurumumuz tarafından yürütülmekte olan projelerin yoğunluğunun müsaade ettiği nispette karşılanmaya çalışılmaktadır. Mevcut durumda; kurumumuzca yürütülen sözleşmeler ile bağıtlanmış ve gecikmesi halinde cezai yükümlülükleri olan projelerin yoğunluğu sebebi ile ilgili yazınızda belirtilen talebe olumlu cevap verilmemektedir. Söz konusu talep için Adli Tıp Kurumu Fizik İhtisas Dairesi Ses ve Görüntü İnceleme Şubesi ile iletişime geçilmesi önerilmektedir."

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2017, 20:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER