Berkin Elvan davasında 'şüpheli polis'in ifadesi tekrar alındı

Bugün, Berkin Elvan’ın 2. ölüm yıldönümü. Berkin vurulalı 1000 gün oldu

Berkin Elvan davasında 'şüpheli polis'in ifadesi tekrar alındı
Gezi Direnişi sırasında Okmeydanı’nda polisin attığı gaz kapsülünün başına isabet etmesiyle yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin soruşturmada Jandarma Kriminal Laboratuarı’nın gaz tüfeğini ateşleyen polis olarak tanımladığı E. Y.’nin ifadesine ulaşıldı.

Şüpheli polis E. Y. 9 Mart’ta İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu’nda şüpheli sıfatıyla ifade verdi.

Cumhuriyet’ten Canan Coşkun ile Ali Açar’ın haberine göre ‘şüpheli polis’ E. Y.’nin ifadesinde şunları söyledi:

Ben olay tarihinde İstanbul Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde 62971 numaralı grupta kalkancı olarak görevliydim. Benim ZET tüfeği kullanma sertifikam yoktur. Kasım 2011 tarihinde İstanbul’a gelmiştim. İlk görev yerim idi. Bu nedenle olay yerini tam olarak hatırlamıyorum. Olay gününü de anımsamıyorum. Çünkü o tarihlerde Gezi Olayları nedeniyle birçok yerde görevlendirilmiştim. Ancak Okmeydanı’nda görevlendirilmiş olduğumuzu hatırlamıyorum. Ben sertifikam da olmadığı için o tarihlerde hiç gaz tüfeği kullanmadım. Grup komiseri Enver T.’yi daha önce oe grup komiseri olduğu için hatırlıyorum. Ancak olay günü orada olup olmadığını hatırlamıyorum. Kadir Eyüp H. isimli komiseri tanırım. Kendisi ile bir görevde birlikte olduğumuzu hatırlıyorum. Ancak bu olay olup olmadığını çıkaramıyorum.” 

E. Y., kendisine olay anına ilişkin gösterilen TOMA görüntülerindeki kolu sargılı polisle ilgili, “Söz konusu fotoğrafta 1. ZET’çi olarak etine dolgun olarak tanımlanan kişi ben değilim. Kendisini hatırladım. Görüntülerde kolu sargılı olan görevlinin Fatih D. olup olmadığını bilemiyorum. Söz konusu görüntülerde ben yokum” dedi.

E. Y.’ye Jandarma Kriminal Laboratuarı ve Ulusal Kriminal Büro’nun düzenlediği bilirkişi raporlarındaki gaz tüfeği kullanan polislerin görüntüleri sorulduğunda ise, “1. ZET’çi olarak tanımlanan kişi ben değilim. Kolu sargılı 2. ZET’çiyi tanımayadım. Grubumuzun şefi Yusuf U. idi. Bu itibarla suçlamayı kabul etmiyorum” diye konuştu.
Bu arada, 29 Şubat'ta dosyada şüpheli polislerin fotoğrafları ve sicil bilgilerine gizlilik kararı kondu.

Öte yandan, Berkin Elvan'ın ailesinin avukatları 62 gündür çocuğun vurulduğu Okmeydani'ndaki sokakta kurdukları çadırda sürdürülen açlık grevini bugün sonlandırdı. Avukat Oya Aslan bu eylem sayesinde dosyada ilerleme sağlandığını ve polisin ifadesinin alındığını anlattı.

Emin Y.’ye Jandarma Kriminal Laboratuarı ve Ulusal Kriminal Büro’nun düzenlediği bilirkişi raporlarındaki gaz tüfeği kullanan polislerin görüntüleri sorulduğunda ise, “1. ZET’çi olarak tanımlanan kişi ben değilim. Kolu sargılı 2. ZET’çiyi tanımayadım. Grubumuzun şefi Yusuf Uyanık idi. Bu itibarla suçlamayı kabul etmiyorum” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2016, 12:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER