Belediyeden ihaleyle 'satılık köy’

Cumhuriyet Örnek Köyü'nün arsaları satışa çıkarıldı

Belediyeden ihaleyle 'satılık köy’

Köy tüzel kişiliğine ait olan, Malatya’nın büyükşehir statüsü kazanması ile Yeşilyurt Belediyesi’ne geçen 21 dönümlük 8 arsanın satılığa çıkarılmasına, mahalleli tarafından protesto edildi. Mahalle girişine asılan “Yeşilyurt Belediyesi tarafından ihale ile satılık köy” yazılı pankartla tepki gösteren mahalleliler, mahkemeye gideceklerini belirtti.

MUHTAR KARAKAVAK: YARGIYA GİDECEĞİZ

Mezopotamya Ajansı‘na konuşan mahalle muhtarı Gafar Karakavak, 1970’li yıllarda Köy-kent projesi kapsamında 5 köyün birleştirilmesi ile oluşturulan Cumhuriyet Örnek köyünde yurttaşlara Ziraat Bankası’na yatırdıkları 500’er lira istimlak karşılığı ile arazi verildiğini kaydetti. Yaklaşık 700 civarında köylünün istimlak paralarını yatırarak köyden arazi aldığını vurgulayan Karakavak, alınan arazilerde yaklaşık 21 dönümlük 8 parselin köylünün ortak kullanım alanları (park, çarşı, stat, sağlık evi gibi) olarak ayrıldığını söyledi. Ortak kullanım alanları olarak ayrılan 8 parselin Köy Tüzel Kişiliğine de devrolunduğunu söyleyen Karakavak, Malatya’nın Büyükşehir statüsü kazanmasıyla köy tüzel kişiliğine ait olan 8 parselin Yeşilyurt Belediyesi Mülkiyetine geçtiğini, belediyenin de mülkiyetinde olan bu arsaları satılığa çıkardığını ifade etti.

Satış işleminin durdurulması için, konuyu Yeşilyurt Belediyesi başta olmak üzere, Vali Ali Kaban ve siyasilere taşıdıklarını, ancak sonuç alamadıklarını dile getiren muhtar Karakavak, konuyu mahkemeye taşıyacaklarını dile getirdi.

Konu ile görüşlerini aldığımız mahalleli Medet Kılıç, “Kimin malını kime satıyorlar” diye tepki gösterdi.

Paraları ile aldıkları arsalardan ortak kullanım alanları için 8 parseli köy tüzel kişiliğine bağışladıklarını ifade eden Kılıç, şunları söyledi: “Bu parseller sahipsiz değil ki, belediyeye veya başka bir kuruma nasıl devrederler. Arsalarımızı satacak olan Yeşilyurt Belediyesi yarında köyümüzde imar uygulaması yapacak ve arsalarımızdan KOP (Kamu ortaklık Payı) – DOP (Düzenleme Ortaklık Payı) adı altında yüzde 40-45 yine kesinti yapacak. Köylüye yazık değil mi? İmar uygulamasını şimdi yapsın. Bu parselleri de KOP-DOP olarak düzenlesin.”

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2018, 21:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
Müslüm erbaş
Müslüm erbaş - 2 yıl Önce

Bizler bu hukuksuzluğa izin vermeyiz.tüm cumhuriyet köylüler o parsellerde hak sahibidir.başkan kimin teşvikiyle bu ihaleyi açmış onu açıklasın

SIRADAKİ HABER