Belediye başkanı Kürtçe tabelayı indirdi, meclis 3 dilli tabela kararı aldı

Kozluk ilçesine bağlı Bekirhan Belde Belediyesi’nden indirilen ve tepkilere neden olan Kürtçe tabela, meclis kararıyla 3 dilli olarak yeniden asılacak

Belediye başkanı Kürtçe tabelayı indirdi, meclis 3 dilli tabela kararı aldı

Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Bekirhan Belde Belediyesi Başkanı Fırat Karabulut, 20 Kasım tarihinde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) istifa ettikten sonra belediye binasındaki Kürtçe tabelayı indirdi.

Tepkilere neden olan uygulama belediye eşbaşkanı Gülistan Sönük ve belediye meclis üyeleri tarafından Ocak ayı meclis toplantısına taşındı.

Burada yapılan tartışmalar üzerine Kürtçe tabelanın tekrar belediye binasına asılmasına karar verildi.

‘DEVLET İNDİRDİ’

Belediye eşbaşkanı Gülistan Sönük, toplantıda yaşanan tartışmanın ardından belediye binasına Kürtçe, Türkçe ve Arapça dillerinde tabela asılması kararı çıktığını ifade ederek, Karabulut’un gelen tepkiler özerine Kürtçe tabelayı kabul etmek zorunda kaldığını söyledi. 

Aynı toplantıda Karabulut’a “Tabelayı niye indirdin” diye tepki gösterdiklerini, kendisinin ise “Devlet indirdi” cevabı verdiğini, bu yönlü bir kararın kendilerine gösterilmediğini söyledi.

TABELANIN ASILMASI BEKLENİYOR

Belediye meclis üyelerinin 6’sı HDP’den, 3’ü de diğer partilerden oluşurken, 3 dilli tabelanın önümüzdeki günlerde belediye binasına asılması bekleniyor.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2020, 19:22

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER