Belçika'daki Kürt Kültür Derneği kundaklandı

Bir ay içinde 4 derneğe saldırı düzenlendi...

Belçika'daki Kürt Kültür Derneği kundaklandı

Belçika'nın Genk şehrinde bulunan Kürt Kültür Derenği’ne bu sabaha karşı molotofkokteyli bir saldırı düzenlendi.

Bu saat 03.30 civarında 4 kişi tarafından düzenlenen saldırıda dernek yandı; sabah saat 10'a kadar süren yangında çok sayıda hasar olduğu tespit edildi.

Fırat Haber Ajansı'na konuyla ilgili açıklama yapan Kürt Kültür Derneği Başkanı Hasan Weklat, "Her gün olduğu gibi dün akşam saat 22.30 civarında derneğimizi kapatıp eve gittik, sabah saat 11'de ev sahibi beni telefonla arayarak derneğimize molotofkokteyli atıldığını ve yangın çıktığını söyledi. Olay yerine geldiğimde itfaiye ve polisler oradaydı, görgü tanıkları ve polis kameralarına göre molotofkokteyli atanların 20-25 yaşlarında 4 kişi olduğu, olaydan sonra ülkü ocaklarının bulunduğu derneğe doğru kaçtıkları yönünde bilgi verildiğini söyledi," diye konuştu.

1 AY İÇİNDE 4 DERNEĞE SALDIRI DÜZENLENDİ

Son dönemlerde Kürt dernek ve kurumlarına yönelik saldırılardaki artış dikkat çekti.

11 Ocak gecesi Avusturya’nın başkenti Viyana’daki Kürt Enformasyon bürosunun camları kırılırken, 12 Ocak gecesi ise Fransa’nın Avignon kentindeki Kürt Kültür Merkezi kundaklandı. 25 Aralık günü ise Fransa’nın Mulhouse kentindeki Kürt Derneği benzin dökülerek yakılmak istendi. Dernek binasının üst katında yaşayan ailenin fark etmesi ile büyük bir facia önlenirken, dernek binasında ciddi maddi hasar meydana geldi.

Kürtler saldırıları Türk ırkçı gruplar tarafından yapıldığını ileri sürerken, şimdiye kadar söz konusu saldırıların hiçbirinin failleri yakalanmadı.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2013, 10:27
YORUM EKLE