Beko: Eylemci görünümlü sivil polisler taş attı

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, olaylı geçen 1 Mayıs'ı değerlendirdi

Beko: Eylemci görünümlü sivil polisler taş attı

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, 1 Mayıs için toplanan eylemcilerin arasına sivil polislerin katıldığını söyledi.

Kendisinin polis müdürleriyle Taksim’e çıkma konusunda konuşurken eylemci görünümlü sivil polislerin taş attığını ve provokasyon sonucu müdahale başladığına dikkat çeken Beko, “Provokatörler araya karışacak dendi, tek tip sırt çantası, mont ve şapka giyen eylemci görünümlü sivil polislerin Halasgargazi Caddesi’nde eylemcilerin arasına karıştığı fotoğraflarla belgelendi” dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Kani Beko, olaylı geçen 1 Mayıs değerlendirdi. İstanbul’da, 1977 yılında Taksim 1 Mayıs alanında yitirdiklerini ifade eden Beko, “Yapmak istediğimiz anmaya yönelik olarak dünyanın tanık olduğu barbarca bir saldırıya maruz kaldık. Ankara, İzmir ve bazı illerde de 1 Mayıs etkinlikleri polis şiddetine maruz kaldı. En az 266 kişinin İstanbul’da, 300’ü aşkın kişinin tüm ülkede gözaltına alındığı bugünkü medyaya yansımış durumda. Gözaltına alınan kişilere işkence yapılan yerlerden biri de Taksim karakoluydu ve bu da fotoğraflarla belgelendi.” diye konuştu.

YÜZLERCE YARALI VAR

Polis müdahalesinde yüzlerce yaralı olduğunu ifade eden  Beko: Bunlar arasında en az 4’ü kafa travması, bir kulak kesiği, bir kol kırığı, 15-20 gaz kapsülü ile yaralanma, bir göz kaybına yol açabilecek göz yaralanması var. Milletvekillerine yönelik şiddet görüntülerine tanıklık ettiniz. Ve basın emekçileri olarak, bu terörü belgelememeniz için hedef alındınız. 12 haberci polisin saldırısı sonucu yaralanırken, 1 haberci gözaltına alındı.

Sadece 1 Mayıs ile ilgisi olanlar değil 1 Mayıs’a katılmayanlar da iktidarın akıl dışı ve hukuk dışı yasağının bedelini ödedi. 1 Mayıs’a katılmayanların da içinde olduğu çok sayıda çocuğun ve yaşlının yoğun gaz kullanımı nedeniyle yaşadığı mağduriyetleri hepiniz izlediniz. Tepki gösterenlere nasıl şiddet uygulandığı yine görüntülerle belgelendi. ‘Kamu düzeni’ bahanesiyle bütün kenti felç eden faşist uygulamalar, 15 milyon İstanbulluya işkence çektirdi

Sivil polislerin eylemcilerin arasına karıştığını ifade eden Beko: Provokatörler araya karışacak dendi, tek tip sırt çantası, mont ve şapka giyen, eylemci görünümlü sivil polislerin Halaskargazi Caddesi’nde eylemcilerin arasında karıştığı yine fotoğraflarla belgelendi. Cam çerçeve kırılacak dendi, emekçilere kapısını açan halkın, esnafın camlarının polis tarafından kırıldığı görüldü. Bir kenti yönetenlerin, kamu düzeni diyenlerin yapması gereken bu mudur? Düzenini koruduğunu kamu kimdir?

İşçi değilse, kamu çalışanı değilse, öğretmen, hekim değilse, mühendisler değilse, avukatlar değilse, gazeteciler değilse, esnaf değilse, çocuklar, yaşlılar değilse, bu kamu kim? Anlaşılan o ki İstanbul Valisi Mutlu kendini sadece AKP iktidarının ve etrafındaki patronların yolsuzluk ve hırsızlık düzenini korumakla görevli sayıyor. Biz başka bir dünya isteyenleriz! Ve o dünyayı ancak ve ancak kendi ellerimizle kuracağımızı biliriz. Şimdiden ilan ediyoruz ki 1 Mayıs meydanımızı er ya da geç kazanacağız, seneye de mutlaka Taksim’de olacağız.Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2014, 01:44
YORUM EKLE