BDP İl Başkanı kimliğini yere attı

Baki Katar 'Biz savaşa gitmiyoruz' diye tepki gösterdi…

BDP İl Başkanı kimliğini yere attı

Şırnak'ın merkez Bestler-Dereler bölgesinde açılması planlanan PKK’lilerin gömüldüğü mezarlığın açılışına gitmek isteyen BDP'liler polis tarafından şehir çıkışında engellendi.

BDP Şırnak İl Başkanı Baki Katar yaşanan olaya tepki gösterip cebindeki nüfus cüzdanını çıkartarak, "Ben burada yaşıyorsam, sen bu kimliği benim cebime koymuşsan, eğer rahat bir şekilde bu yol üzerinde gidip gelmiyorsam kusura bakma ben bu kimliği cebime koymam" diyerek cüzdanını yere attı.

Geçmişte yaşanan çatışmalarda ölen PKK'lilerin defnedildiği Bestler-Dereler bölgesinde yapılan mezarlığın açılışı için Şırnak il binası önünde toplanan BDP'liler açılış için bölgeye gitmek istedi.

Şırnak- Uludere yolu üzerindeki polis noktasında yolu kesen polisler tarafından BDP'lilerin geçişine izin verilmedi. Burada BDP'liler ve güvenlik güçleri arasında kısa bir gerginlik yaşandı.

BDP'liler polis noktasında basın açıklaması yaptı. Yaşanan engellemeye tepki gösteren ve cebindeki nüfus cüzdanını çıkaran BDP Şırnak İl Başkanı Baki Katar, "Ben burada yaşıyorsam sen bu kimliği benim cebemi koymuşsan eğer rahat bir şekilde bu yol üzerinde gidip gelmiyorsam kusura bakma ben bu kimliği cebime koymam" diyerek cüzdanını yere attı.

“BİZ SAVAŞA GİTMİYORUZ”

BDP il Başkanı Katar, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bugün buradaki zihniyet bu halka diyor ki 'bu memleketten çıkın'. Adeta diyor ki 'elinize silah alın dağa çıkın, bu ülkeyi terk edin'. İşte biz böyle bir zihniyetle karşı karşıyayız. 18 yaşındaki bir polis 70 yaşındaki bir annenin karşısına çıkıyor, bir il başkanın karşısına çıkıyor, bir Belediye başkanının karşısına çıkıyor ve 'ayağına sıkarım' diyor. Eğer sen mafya isen biz de ona göre davranalım. Bunu unutma ki sen bu halkın vergisiyle maaşını alıyorsun. Bunu unutma ki sen bu memlekete geldiysen görevin bu memleketin huzurunu sağlamaktır. Burada biber gazı, tazyikli suyla müdahale etmeyeceksin. Ayağımıza sıkmayacaksın. Bugün böyle bir zihniyetle karşı karşıyayız. Bu sürecin ilerlemesi için bu zihniyetin bitirilmesi gerekir. Bu zihniyetin biran önce silinmesi gerekir yoksa bu süreç ilerleyemez. Burada oturan anneler, babalar, kardeşler ve arkadaşlar bu memlekete huzur gelsin diye buradalar. Demokrasi gelsin diye bugün ayaktalar, sizin gibi eli tetikte değil. Bugün biz bir mezarlığa gidiyorduk. Biz savaşa gitmiyoruz. Özgürce yaşamak için mücadele ediyoruz. Ama siz alışmışsınız bırakmıyorsunuz, biz bu memlekette yaşıyoruz."

BDP Parti Meclisi Üyesi Salih Baykal ise, böyle bir süreci provake eden güçlerle karşı karşıya olduklarını ifade ederek, "Ölülerine fatiha okutmayan bir zihniyetle karşı karşı karşıyayız. Hani bu ülke Müslümandı, hani Başbakan Müslümandın, Müslümanlık bu ise biz bu Müslümanlığı ret ediyoruz. 70 yaşındaki anaların kendi çocuklarının mezarına gidip fatiha okuma hakkı yok mudur" diye konuştu.

Konuşmaların ardında polis noktasında yapılan 5 dakikalık oturma eylemin ardında il merkezine gelen BDP'liler, 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığından BDP il binasına kadar yürüyüş yaparak dağıldılar.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2013, 13:35

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER