BBC, kendisine açılan “Kadına Yönelik Ayrımcılık” soruşturmasını haber yaptı

BBC genelinde benzer 200'e yakın şikâyet bulunuyor

BBC, kendisine açılan “Kadına Yönelik Ayrımcılık” soruşturmasını haber yaptı

Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu (EHRC), BBC'deki kadın çalışanların aynı işi yapan erkeklere göre daha az maaş aldığını, "eşit işe eşit ücret ödenmediğini" belirtti.

BBC, "İlerleme kaydetmekte kararlıyız" açıklaması yaptı.

Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu (EHRC), maaş ödemelerinde kadınlara ayrımcılık yaptığı iddiasıyla BBC aleyhinde soruşturma başlattı.

BBC'nin soruşturmayı haberleştirmesi dikkat çekti.

Eğitim Bakanlığı'na bağlı Hükümet Eşitlik Bürosu tarafından fonlanan Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu (EHRC), BBC'deki kadın çalışanların aynı işi yapan erkeklere göre daha az maaş aldığını, "eşit işe eşit ücret ödenmediğini" savunuyor.

EHRC, kamu fonu alan BBC'nin kadın çalışanlarına eşitlik yasasına aykırı davranıp davranmadığını araştırmaya başladı.

ARAŞTIRMANIN 2019'DA SONUÇLANMASI BEKLENİYOR

2007'de kurulan EHRC, İngiltere, İskoçya ve Galler'de eşitlik yasalarının uygulanmasını; Yaş, cinsel eğilim veya inanç gibi sebeplerle ayrımcılık yapılmamasını teşvik etmekten sorumlu.

EHRC’den yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Eşit iş yaptığı halde kadın çalışanların erkek çalışanlarla aynı ücreti almadığı şikayetlerinin ardından, BBC gönüllü olarak bize ödeme politikaları ve uygulamalarıyla ilgili çok geniş bilgiler sundu. Bu bilgileri inceledikten sonra, kurumdaki bazı kadınların eşit işe eşit ücret almadığından şüpheleniyoruz.”

1 Ocak 2016'dan bu yana yapılan ödemeleri inceleyecek olan EHRC, maaş farklarının cinsiyet farklılığı sebebiyle mi olduğu, eğer öyleyse bunun doğrudan mı yoksa dolaylı cinsiyet ayrımcılığı mı olduğunu araştıracak. Araştırmanın, 2019 sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

BBC: EHRC’NİN ÇALIŞMASINDAN HER TÜRLÜ DERSİ ALACAĞIZ

EHRC'nin inceleme başlattığını açıklamasının ardından BBC, eşit işe eşit ücret vermediği ve kadınlara ayrımcılık yaptığı iddialarına yanıt verdi:

"Bu önemli meseleye kamuoyunun ne kadar önem verdiğini düşününce, EHRC'nin eşit ücret verdiğimizden neden emin olmak istediğini anlıyoruz ve bunu memnuniyetle karşılıyoruz. Çok önemli bir reform sürecinden geçerken bunun yapılması çok mantıklı.

“BBC'nin bunun garantisi vereceği ve daha da ileri giderek, reform programımızın sonucunda bu konuda diğerlerinin de takip edeceği bir örnek olacağımız konusunda kendimize güveniyoruz. Aynı zamanda elbette değişime devam ederken EHRC'nin çalışmasından her türlü dersi de alacağız.

'İLERLEME KAYDETMEK KARARLIYIZ'

“Son iki yıldır aktif olarak çalışanlarımızı maaşlarıyla ilgili sorularını bize iletmeleri konusunda teşvik ettik. Şu an yüzde 85'ten fazlasını çözüme kavuşturduk. Bağımsız değerlendirmeler de yaptırdık. Bunlarda maaş ayrımcılığı konusunda sistematik sorunlar bulunmadı ancak yaptığımız çalışmalarla birlikte, maaş yapılanmasında gelişme gözlemlendi.

“Halihazırda kabul ettiğimiz üzere, eşit ücretle ilgili tarihi vakalarımız var. Bunlar için son derece üzgünüz. Tüm sorunları çözmek için bu kadar zaman geçmesinden pişmanız, ancak bu sorunların bazıları çok karmaşıktı ve basit şekilde çözmek mümkün olmadı. Hâlâ var olan sorunlarımız konusunda ilerleme kaydetmekte kararlıyız.”

NE OLMUŞTU?

BBC, 2017 Temmuz ayında 150 bin sterlin üzeri kazanan çalışanlarının maaşlarını açıklamıştı.

Açıklanan listede yer alan erkek editörlerden, BBC ABD editörü Jon Sopel, yıllık 200 bin ila 249 bin sterlin arasında kazanırken, Orta Doğu editörü Jeremy Bowen yıllık 150 bin ila 199 bin sterlin arasında maaş alıyordu.

BBC'nin Çin editörü Carrie Gracie'nin BBC'nin ulusalararası editör pozisyonunda iki erkeğe, aynı konumdaki kendisi de dahil iki kadın editörden "en az yüzde 50 fazla" maaş verdiğini öğrendiğinde dehşete düştüğünü söyleyerek istifa etmişti.

Parlamentodaki Dijital, Kültür, Medya ve Spor Seçim Komitesi'nin üyesi milletvekilleri, ödemede kadınlara ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle BBC'yi suçlamıştı.

Ocak 2019'da EHRC Komitesi bir rapor sunarak "Elimizdeki kanıtlar, BBC'deki kadınların erkeklerinkine benzer işlerde çalıştığı halde erkeklere kıyasla daha az maaş aldığını gösteriyor. Bu kabul edilemez, BBC, fırsat eşitliğini geliştirme görevine bağlı kalmakta başarısız oluyor" açıklaması yapmıştı.

Carrie Gracie mektubu sonrası BBC adına açıklama yapan bir sözcü, kurum için "maaş adaletinin hayati olduğunu" söylemişti.

BBC Genel Müdürü Tony Hall, maaş eşitsizliği ile ilgili yaptığı açıklamada, 2020'ye kadar farkları kapatma sözü vermişti.

BBC genelinde benzer 200'e yakın şikâyet bulunuyor.

Kaynak: Bianet

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER