Bayram öncesi otobüs biletlerine zam

Doluluk oranlarının Türkiye genelinde yüzde 100 olacağı değerlendiriliyor…

Bayram öncesi otobüs biletlerine zam

Günlerdir kamuoyunda tartışılan bayram tatilinin 10 gün olması ile ilgili son noktayı Bakanlar Kurulu koydu. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, Arefe gününün de tatil edildiğini Kurban Bayramı tatilinin 29 Ekim'le birlikte 6 gün olduğunu açıklamasının ardından tatile çıkacaklar için gözler otogara çevrildi.

Peki Büyük İstanbul Otogarı'nda Kurban Bayramı yoğunluğu nasıl?, Biletler tükendi mi?, Bilet fiyatlarında artış var mı? Tatile çıkacak yolcular nelere dikkat etmeli?

Bu soruların cevabını veren Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Mehmet Erdoğan, şimdiden Kurban Bayramı haftasının tüm seferlerinin dolma noktasına geldiğini söyledi. Erdoğan, tatil süresinin de açıklanmasıyla vatandaşların mağdur olmamaları için otobüs biletleri arayışı içine girmelerini duyurdu.

DOLULUK YÜZDE 100

Tatilin 6 gün olarak belirlenmesinin tatil yoğunluğunu azaltmayacağını belirten Erdoğan, "Kurban Bayramı haftası için biletler tükenme noktasında. 18-30 Ekim tarihleri arasındaki 13 günlük periyotta doluluk oranlarının Türkiye genelinde yüzde 100 olacağını değerlendiriyoruz. Bu durumun da karayolu ile yolculukta talebi artıracağı, sonuç olarak doluluk oranlarını etkileyeceği ve ek sefer ihtiyacına neden olacağını gösteriyor" dedi.

EK SEFERLERE İHTİYAÇ OLACAK

Kurban Bayramı haftası ek seferlere ihtiyacın olacağına değinen Erdoğan, "Şu andaki otobüs bileti satışlarına ve taleplerine bakıldığında 18-30 Ekim tarihleri arasında ek seferler düzenlenecek. Bu özellikle Kurban Bayramı haftası daha da arttırılacak. Bu konuda Ramazan Bayramında her iki bayram için Ulaştırma Bakanlığı'ndan ek sefer talebimiz olmuştu. Kurban Bayramı için 23-30 Ekim tarihlerinde D2 otobüslerin kullanımı için izin verildi. Böylece vatandaşlarımızın taleplerini karşılayacağız" ifadelerini kullandı.

BİLET FİYATLARINDA YÜZDE 10'LUK ZAM

Akaryakıt zamlarının bilet fiyatlarını arttırdığını belirten Erdoğan, "Bilet fiyatlarında akaryakıta zam gelmesi ve diğer maliyet artışlarından dolayı bazı firmaların bilet fiyatlarında yüzde 10 artış yapıldı. Ama bu zamların bayramla ilgili olmadığının altını çizmek isterim" diye konuştu.

KORSAN BİLETLERE DİKKAT!

Tatile çıkacak vatandaşları korsan seyahate dikkat etmeleri konusunda uyaran TOFED Genel Başkanı Mehmet Erdoğan, her yıl yaşanan korsan bilet vakalarının bu yıl tekrarlanmaması için vatandaşların dikkatli olmasını istedi. Erdoğan, "Vatandaşlarımızın biletsiz yani korsan seyahat etmemeleri gerektiği gibi otogarlar dışından kalkan araçlara da itibar etmemesi gerekir. Diğer taraftan; kaza riskinin azaltılması için Bayram süresi boyunca mümkün olduğunca özel araçlar yerine toplu taşıma araçlarının kullanılmasının uygun olacağını öneriyoruz" dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2016, 17:25
YORUM EKLE