'Bayrak direklerine asacağız' diyen Sedat Peker'in beraat kararının gerekçesi

'Hepsini ağaçlara, bayrak direklerine asacağız' diyen Sedat Peker için beraat kararı veren mahkeme gerekçesini açıkladı.

'Bayrak direklerine asacağız' diyen Sedat Peker'in beraat kararının gerekçesi

15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde yaptığı konuşmada sarf ettiği "Dışarıda yakaladıklarımızı ağaçlara, bayrak direklerine astıktan sonra cezaevlerine gireceğiz. Onları cezaevlerinde de asacağız" sözleri nedeniyle 'suç işlemeye alenen tahrik etmek' suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in beraatına karar veren mahkeme, gerekçeli kararını açıkladı.

Kararda "İsmi ne olursa olsun terör örgütlerine karşı devlet ve milletin yanında olmak her Türk vatandaşının borcu ve görevi olduğu, sanığın bu görevini kendi dünya görüşü çerçevesinde, yargılamaya konu sözleri ile kendince ifa ettiği, anılan bu sözleri sarf ettikten sonra herhangi bir şiddet içerikli olay ya da eylemin de baş göstermediği anlaşılmakla sanığın beraatına" ifadelerine yer verildi.

İstanbul Anadolu 41. Asliye Ceza Mahkemesi, 21 Haziran 2018 tarihli duruşmada, 'suç işlemeye alenen tahrik etmek' suçundan yargılanan organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in beraatına karar vermişti. Mahkeme beraat kararına ilişkin gerekçeli kararını yazdı.

'TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI DEVLETİN YANINDA OLMAK HER TÜRK VATANDAŞININ GÖREVİ'

Sedat Peker'in yargılanmasına neden olan konuşmayı 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde yaptığını hatırlatan mahkemenin gerekçeli kararı şöyle:

"Sanık ile müdafiinin savunmaları, konuşmanın yapıldığı tarihin darbe teşebbüsünün yıl dönümü olması hususları hep birlikte değerlendirildiğinde, sanığın sözlerinin muhatabının FETÖ/PDY isimli terör örgütü üye ve sempatizanları olduğu, sanığın sözlerinden genel olarak devlet ve hükümete karşı yeni bir darbe girişiminde ya da eylemde bulunulması halinde milletin aynı şekilde ve daha şiddetli olarak karşılık vereceği anlamının çıktığı, bu sözlerin de herhangi bir suç oluşturmadığı, zira ismi ne olursa olsun terör örgütlerine karşı devlet ve milletin yanında olmak her Türk vatandaşının borcu ve görevi olduğu, sanığın bu görevini kendi dünya görüşü çerçevesinde, yargılamaya konu sözleri ile kendince ifa ettiği, anılan bu sözleri sarf ettikten sonra herhangi bir şiddet içerikli olay ya da eylemin de baş göstermediği anlaşılmakla, sanığın beraatına..."

'HEPSİNİ AĞAÇLARA, BAYRAK DİREKLERİNE ASACAĞIZ' DEMİŞTİ

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde Üsküdar'da düzenlenen programda yaptığı konuşmada, “Cezaevleri de bir gün basılacak. Ancak onların hayal ettiği gibi değil. Dışarıda yakaladıklarımızın hepsini ağaçlara, bayrak direklerine astıktan sonra cezaevlerine de gireceğiz. Onları cezaevlerinde de asacağız. Boyunlarından asacağız bayrak direklerine" dediği belirtilmişti.  Peker’in ‘suç işlemeye alenen tahrik etmek’ suçundan 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep ediliyordu.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2018, 22:39

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER