Batman’da HDP'nin ‘teşekkür’ açıklamasına izin verilmedi

Batman’da HDP’nin halka teşekkür etmek amacıyla düzenlemek istediği basın açıklamasına valilik kararıyla izin verilmedi

Batman’da HDP'nin ‘teşekkür’ açıklamasına izin verilmedi

Batman'da Halkların Demokratik Partisi (HDP), resmi olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 66.03'ünü alarak birinci oldu.

Batman Belediyesi'nin yeni eş başkanları seçilen Songül Korkmaz ve Mehmet Demir’in HDP'nin il binası önünde düzenlenmek istediği "halka teşekkür" etkinliğine polis "valilik kararını" gerekçe göstererek izin vermedi. Parti binası polislerce ablukaya alınarak yurttaşların geçişine izin verilmedi. 

MİLLETVEKİLİ KOLUNDAN ÇEKİŞTİRİLDİ

Parti binası önünde bulunan sivil polislerden biri, HDP Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki'nin parti binasına giderken kolundan çekiştirdi. Sivil polisin Tiryaki'ye, "Ben sizin milletvekili olduğunuzu bilemem, kendinizi tanıtacaksınız.

Elime vurdunuz" demesi üzerine Tiryaki, "Bu şehirde HDP'nin dört milletvekili var. Ben bir milyon polisi tanıyamam. Şu kıyafetine bak. Ben nereden bileyim senin polis olduğunu. Çektiğin için eline vurdum" dedi.

Tiryaki, tartışmanın ardından abluka altında bulunan parti binasına girdi. Parti binasından kimi yurttaşlar ise "Ne bu ya savaş mı var" diye ablukaya tepkilerini gösterdi.

'GERGİNLİK İSTEMİYORUZ'

Parti binasından inen Tiryaki, emniyet yetkilileriyle görüştü. Polis açıklamaya izin vermeyeceğini belirtirken, Tiryaki "Burada yaşanan bir hukuksuzluktur. Kaldırımlarda bizi izleyen halka teşekkür ediyoruz, gerginlik olmaması adına basın açıklamamızı il binamızda yapacağız" dedi.

'HALKIMIZ İLE BİR ARAYA GELMEMİZ ENGELLENEMEZ'

HDP İl binasında yapılan açıklamaya HDP milletvekilleri Mehmet Rüştü Tiryaki, Ayşe Acar Başaran, HDP Batman Belediyesi eşbaşkanları Songül Korkmaz ve Mehmet Demir ile parti yöneticileri katıldı. Açıklamada ilk olarak Tiryaki konuştu.

Bir kentin belediye binasını kazanan partinin il binası önünde kutlama yapılmasına izin verilmediğini kaydeden Tiryaki, “Oy veren halkımıza teşekkür etmeye bile tahammül etmiyorlar. ‘Valilik talimatı var’ dediler. Biz kazandık. Büyük bir coşku yaşıyoruz. Kimsenin kuşkusu olmasın. Emin olun biz kutlamaları yapacağız. Eninde sonunda mazbataları verecekler ve aldığımızda ise büyük bir coşku ile kutlamamızı yapacağız" ifadelerini kullandı.

İTİRAZIN NEDENİ

Tiryaki, AKP'nin Batman'da itirazlarda bulunduğunu, bunun nedeninin de mazbataların geç verilmesinin sağlanmak olduğunu belirtti.

‘BELEDİYEYİ ALACAĞIZ’

Belediye Eşbaşkanı Demir ise tarihte Kürtlere ihanet edenlerin yenildiğini gösterdiklerini belirterek, “Şu an sonlarının başlangıcını yaşıyorlar. Şundan emin olsunlar, onlara rağmen Batman Belediyesi'ni alacağız. Batman'ın direniş geleneğine uygun bir şekilde bu halka teslim edeceğiz. Ve yaşatılan tüm talanın da hesabını soracağız" diye konuştu.

Belediye Eşbaşkanı Korkmaz da tarihi anlara tanıklık ettiklerini ifade ederek, halka teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2019, 20:31

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Adallet
Adallet - 1 yıl Önce

Onurunu haysiyelerini saray Zubugune kole etmis onursular gun gelecek diktedorun ismini agziniza alamiyacaksiniz ulkemizin onuru gelecegi demkrosiden gecer kole olmak degil

SIRADAKİ HABER